Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » Obtížné vyprazdňování

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

Obtížné vyprazdňování

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Ivana 17.9.2011, 18. září 2011

Dobrý den pane doktore,prosím velice o radu.Mám 12 letou vnučku,která trpí asi od 3 let takzváným špiněním kalhotek stolicí.při návštěvě lékařu,byla doměnka špatných návyků,později stravování,byla letos hospitalizována v nemocnici,zdravotní důvod nezjištěn,doporučena dieta,která se dodržuje a její problém se prohlubuje.Aby mohla podstoupit základní vyšetření konečníkem,musela dostat 3 krát klystýr,takže se v tu dobu jednalo asi o velkou zácpu.Myslíte ,že by pomohlo sezení u psychologa.Asi se jedná o zácpu a uniká ji neustále to přebytečné,aniž by to věděla.Nevím jestli jsem se dobře vyjádřila.Děkuji za odpověď.

Iveta 30, 24. dubna 2011

Dobrý den pane doktore. Děkuji za váš zájem. Průjmy naštěstí alespoň prozatím odezněly. (doktor mě pro jistotu poslal na kolonoskopii, kde mi nic nezjistili). Poté jsem si stolici v konečníku nenahmatala. Cca po 6 týdnech mazání řitní trhlinky a používání dilatanu jsem si opět stolici v konečníku nahmatala. Ach jo. Děkuji za odpověď.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 6. dubna 2011

Iveta 30: Můžete mi prosím napsat jak se dál vyvíjí Váš stav. Děkuji.

fan, 1. dubna 2011

ovesne vločky celozrne pečivo hodně tekutin zapijet pul hodiny po jidle ,muže jit o divertikly

Iveta 30, 26. února 2011

Dobrý den, nejdříve Vám chci poděkovat za odpověď. Ano pane doktore,vadí mi, že mi stolice zůstává v konečníku, myslím, že by se mi mohla zanítit ta trhlinka a nemyslím si,že je to normální. Problémy s průjmy mám už skoro týden. Nejdřív mě bolí břicho nahoře (a je mi na zvracení) a pak to přejde v křeč dole na břichu a nutí mě to na záchod. Navíc mě škrundá nepříjemně v břiše. Nevíte co by to mohlo být. Děkuji za odpověď a přeji hezký víkend.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 26. února 2011

Iveta 30: Dobrý den, asi jsem úplně nepochopil co Vás vlastně trápí. Vadí Vám, že Vám zůstává stolice v konečníku nebo k tomu máte ještě i nějaké obtíže? Jaké ? Změna charakteru stolice při průjmu je normální, s tím bych si hlavu asi nelámal.

Iveta 30, 24. února 2011

Dobrý den pane doktore, jsem skoro 2 roky po porodu dvojčátek a mám stále problémy s konečníkem. Po porodu se mi udělaly vnější i vnitřní hemeroidy (vnitřní mi byli pomocí gumiček odstraněny), dále mi byly zjištěny řitní trhlinky (1 už je asi vyléčená a druhá mě stále pobolívá - používám dilatan), díky mazání a používání dilatanu jsem zjistila, že se nemůžu dokonale vyprázdnit a část stolice zůstává v konečníku. Vím, že jsou nějaké možnosti operace, chtěla jsem se jen zeptat jaké a zda-li jsou nutné. Nejsou nějaké cviky,mám se zkusit vyprázdnit pomocí nějakého volně prodejného preparátu(lactulosa? zkoušela jsem glycerínové čípky, pomolhly, ale na příbalovém letáku je napsáno,že se nesmí používat při hemeroidech a řitních trhlinkách, tak už je nepoužívám,....?Ta stolice v konečníku mě dost trápí a je nepříjemná. Co byste mi doporučil případně za vyšetření atd? Měla jsem teď i 2dny průjem s hlenem ve stolici. Díky moc už jsem z toho zoufalá.

vlasta, 12. ledna 2011

;-)ahojky ty samé problémy měl můj syn.Ale vše se srovnalo po týdnu užívání přírodního produktu,který mě nabídla sousedka jsem ráda protože s tím dosti trpěl .Klidně napiš ráda vysvětlím Vlasta.Fucikova@seznam.cz

MUDr. Vítězslav Ducháč, 14. prosince 2010

Veronika: Dobrý den, existují i šetrná vyšetření a obávám se, že bez nich to řešit nepůjde. Začal bych s ultrazvukovým vyšetřením, ale nejlépe v období obtíží. Dále bych doporučil i rentgenové vyšetření tlustého střeva, kolonoskopii v této fázi nepovažuji za ideální.
Pokud to nemáte přes celou republiku, rád Vás uvidím.

Veronika, 30. listopadu 2010

Dobrý den,
mám dotaz ohledně svého vyprazdňování už od dětského (5let) věku si prý stěžuju na bolesti kolem pupíku, nyní pár let i bolest v levé straně břicha (těsně u pánve- šikmo dolu dochází každý měsíc k nahmatání jakoby nateklého dlouhého útvaru( troufám si říct část střeva), který při zmáčknutí někdy bolí, když se tento stav objeví což trvá i 14dní cítím hodně tlak v oblasti konečníku, též často trpím plynatostí) a stím je spojená i má dlouholetá zácpa..Vyprazdňuji se tak jednou za týden občas i jednou 14dní, a to bych řekla, že není ani častečné vyprázdnění střev,jako když mám menstruaci ( ta jediná mě zachraňuje aby mi "neexplodovaly"střeva) při níž chodím na WC asi 5krát za den a cítím velkou úlevu...Řešila jsem to pomocí sportu,vlákniny atd a bez úspěchu před pár lety mě hospitalizovali v nemocnici a zjistili mi "kličku na střevě" jeden lékař pravil že to může být problém a druhý že to nic není....Dávali mi projímadla a čípky bez úspěchu a s menstruací mě pustili domu jelikož si nevěděli rady.Je mi 21 let a tento stav mě silně obtěžuje, neboť se mi stává že mi nateče podbřišek a pak mě bolí i sezení ( mam sedavé zaměstnání i 9h denně)....Mám velký strach z lékařských vyšetření zvlášt co se týče travicího ústrojí. Prosím o radu jak danou situaci řešit.
Děkuji předem za odpověď.