Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » 5 let zácpa

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

5 let zácpa

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

MUDr. Vítězslav Ducháč, 29. srpna 2008

petrusestachova@seznam.cz: Laktulóza by neměla být škodlivá. Vašeho syna by opravdu bylo potřeba vyšetřit, třeba i pod narkózou.

Ela, 18. srpna 2008

Dobrý den, pane doktore, prosím vás o radu.Je mi 33 let a cca od svých 20 let trpím zácpou, pravděpodobně funkčního charakteru. I přesto, že jsem dosud tento problém zvládala bez většího abuzu projímadel (stolice byla 1x za 3-4 dny - malé množství kouskovité stolice), snažila jsem se vše zvládat dietní úpravou. Opravdu zeleninu konzumuji ve velkém množství, tekutin a pohybu mám také dost. Poslední 2 měsíce se ale zácpa zhoršuje,chodím tak 1x za týden a v posledních 2 týdnech si pomáhám projímadly, konkrétně glyc. supp. a Fructolax. Po projímadlech se ale vyprázdním jen částečně a mám bolesti břicha, je pravděpodobné, že trpím "líným střevem"? Jak dlouho mám nechat "tento interval" (1x za týden) nebo mám přidat jiné projímadlo (lactulosa) či je to signál již navštívit odborníka? Když uvedu trochu nadsázky, tak napoosledy jsem se opravdu vyprázdnila před porodem svého dítěte po podání vysokého klysmatu... Samozřejmě bych zatím radši ještě vyzkoušela konzervativní léčbu než vyšetření zaž.traktu. Děkuji za vaši odpověď.

petrusestachova@seznam.cz, 11. srpna 2008

Dobrý den,měla bych dotaz mám tříletého syna a odmítá jít na stolici,pokud nedáme čípek.Už jsme byli i ultrazvuku střev ale bohužel se nenechal vyšetřit,tak nás pan doktor poslal domu bez vyšetření.Byli jsme na pohotovosti tam nam dali klisma,čípky a gutalaxovy kapky po tom se tak trochu vyprazdnil.Pak jsme zacali podávat laktolozu a pomalu se to zlepšovalo,tak jsem ubirala dávku,vse bylo v pohodě začal kakat.Ale ted bohuzel ten problém nastal znovu a nechce chodit kakat az po zavedení čípku.Odmítá papat veškerou zeleninu.Zeptám se ještě neni laktuloza neškodná.Předem děkuji za radu.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 9. července 2008

Jana: Odpověď máte v mailu.

Jana, 29. června 2008

Dobrý den pane doktore!
Je mi 23 let a již od svých 17 let denně používám glycerinové čípky. Je pravda, že chronickou zácpu jsem si přivodila sama a to dietami. S těmi jsem začala cca ve svých 15 letech. Začala jsem tedy chodit k dětskému lékaři na pravidelné konzultace ohledně zácpy. Lékař mi jednou řekl, ať nepoužívám žádné prostředky na vyprázdnění, abysme viděli, za jak dlouho si dojdu na wc sama. Po 18 dnech, kdy jsem se nevyprázdnila, jsem byla hospitalizována. Prošla jsem všemožnými vyšetřeními a nakonec mi diagnostikovali mentální anorexii. S tou jsem se posléze léčila. Asi do roka jsem své psychické problémy vyřešila, nicméně problém s vyprazdňováním zůstal. Bez čípků si od té doby na wc nedojdu. Veškeré možné informace o vláknině, tekutinách, pohybu, pravidelném režimu mám. Všeho mám opravdu dostatek. Vyzkoušela jsem laktulózu, psyllium, lepicol, šaratici, oliv.olej, švestky a já nevím co ještě, bez úspěchu. Mým problémem se nezdá být tuhá stolice (tu při pravidelném používání čípků nemám), ale snad ztráta defekačního reflexu (pokud je toto možné, je to pouze můj názor). Chtěla bych s tím už začít něco dělat, jiné problémy nemám. Co si o tom myslíte? Můj e-mail je JaHrb@seznam.cz. Děkuji za odpověď.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 9. června 2008

zuzik: Napiště mi přímo na mail. Díky

MUDr. Vítězslav Ducháč, 9. června 2008

Ket: Ze všeho nejdříve bych začal úpravou stravy. Tekutiny a vláknina. Dále cvičení konečníku, vědomé stahování a povolování a při sprše "skotské střiky" na oblast análního otvoru. Pokud nepomůže, tak se ozvěte znova, ale bez dalších vyšetření se to asi již neobejde.

Ket, 29. května 2008

Dobrý den,
je mi 22let, a před rokem mi odebrali slepé střevo. Zažívání se od té doby trochu spravilo,ale nyní mě trápí zácpa.. (jednou za čas je průjem,ale to většinou, asi když sním něco špatného) nyní když mám zácpu, a pak to povolí a jdu na velkou, tak mi dělá problémy vyprázdnění velikost.. a při tom mi zřejme nevím jak to popsat "praskne" či je to taková bolest říznutí análního otvoru, a trochu to krvácí. Chtěla bych se zeptat, zda to nějak razantně řešit nebo jak ? děkuji za odpověd

zuzik, 25. května 2008

Dobrý den,
Je mi 19 let. Asi před 2 lety mé potíže začaly,kdy jsem začala mít problémy s vyprazdňováním. Na WC jsem chodila zhruba jednou za 2-3 dny.Střídavě jsem měla buď zácpu nebo průjem. Při tlačení se mi z konečníku jakoby vytlačoval kus střeva. Asi od prosince (2007) se mé obtíže zhoršili. Během prvních 12-ti dní v lednu (2008) jsem se nemohla vůbec vyprázdnit. Cítila jsem,jak mám střeva a břicho přeplněné,nafouknuté,dostávala jsem občas velmi silné křece. Když už se pak trochu podařilo se vyprázdnit (prozatím bez pomocí projímadel či čípků),vyšlo ze mě takové "malé nic" v podobě malých kousků s trochou hlenu. Zkoušela jsem pít na lačno vodu, jíst švestky, probiotika, psyllium, Lepicol, lactobacila, ale vše bez výsledku. Ulevilo se mi až když jsem šla na vyšetření, kdy mi byla vyčištěna celá střeva. Poté to začalo nanovo. Jediné, co funguje, jsou glycerinové čípky, po kterých si dojdu alespoň z části. Po laktulose se mi akorát nafouknou střeva, ale výsledek se moc nedostavuje. Při konání potřeby mám takový pocit, jako by se mi stolice vracela zpět do konečníku, i při použití čípku. Zbytek dne mám pak pocit nucení na stolici a přeplnění střev, ale už si nedojdu. Celé to trvá až doteď (květen 2008). Během prvního měsíce jsem zhubla cca 12 kg. Přesto, že jsem první dva týdny jedla vše možná, abych podpořila vyprázdnění. V dalších dvouch týdnech se do mě už nic nevešlo. Tím, že jsem měla přeplněná střeva a břicho jako ,,balon“, jsem se často po jídle pozvracela. Nyní se snažím jíst normálně, i přesto, že je mi špatně, ale na záchod stále nechodím. Byla jsem na vyšetření: Sono, gastroskopie, kolonoskopie- vše bez nálezu. Byl mi akorát zjištěn zánět štítné žlázy. V rodině máme rakovinu žaludku, tlustého střeva a operaci konečníku. Jediné co bylo v minulém roce za události, tak jsem pracovala s kyselinou fosforečnou a citronovou a dělali mi zubní náhradu a výplně zubů. Nic jiného mě nenapadá. Podle všech vyšetření jsem zdravá, ale cítím se špatně a takto se opravdu nedá normálně žít.U každého doktora či specialisty je mezi prvními otázkami to,jestli nahodou nejsem anorektička. Což Vám opravdu na klidu moc nepřidá. Ale žádnými psychickými problémy netrpím (přesně na tohle to zkouší hrát každý doktor) a opravdu mě už celkem unavuje každého přesvědčovat o opaku,namísto toho,aby mi raději s tím pomohli..

MUDr. Vítězslav Ducháč, 22. května 2008

Jan: Velice děkuji. Mail: ambulance@defekace.cz. Přímý odkaz je v pravém sloupečku v oddílu Vyšetření.

Jan, 21. května 2008

MUDr. Vítězslav Ducháč: Čas Vám věnuji a výsledky (naskenované, cca 3MB) Vám pošlu, ale nevím na jakou adresu.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 16. května 2008

Jan: V současnosti mám již 2 pacienty s obdobnými obtížemi, které se mi zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit. Nicméně, pokud by to bylo možné, rozhodně bych se rád s Vámi seznámil a prohlédl si Vaše výsledky. (pokud možno v obrazové formě a ne jen popisy). Prosím dejte vědět, zda-li máte zájem mi chvíli svého času věnovat. Děkuji

Jan, 13. května 2008

Už asi 13 let trpím zácpou. Nevím jestli je to zácpa, spíš velmi špatné vyprazdňování. Před 13 lety tento stav začal změnou životního stylu, zhoršením psychické pohody a následně delším používáním laxativ. Do té doby jsem takové problémy neměl, ani nikdo z rodiny. Změna k tomuto stavu trvala asi 2 měsíce, od stavu naprosto bez problému ke stavu dnešnímu. Od té doby je stav naprosto stejný, i když podmínky které zácpu podnítily, už zmizely.
Problém spočívá v tom, že se nevyprázdním zcela, musím tedy chodit na záchod 2-4x (obvykle 3x - po každém větším jídle) denně a při každé návštěvě jsem na WC tak 20-30 minut, ani pak však nedochází k pocitu úplného vyprázdnění. Většinu dne mám nepříjemný až silně nepříjemný pocit plnosti střev, tlaku v nich, kručení ve střevech, plynatosti atd. tyto pocity jsou nejslabší tak do 1-3h od (částečného) vyprázdnění, nejsilnější (nejnepříjemnější někdy až k nevydržení) po větším jídle (proto po něm většinou chodím na WC). Vyprazdňování výrazně zhoršuje stres, psychická nepohoda, požití méně příjemného jídla (moc mastné a kyselé), hlad a únava. Vyprazdňování usnadňuje odpočinek, pocit dostatku času, požití jídla a teplého (hlavně sladkého) pití před vyprazdňováním. Nejsnažší je vyprazdňování ráno (a po každém spánku), zvlášť pokud se dobře vyspím. Stolice je spíš menší, hrudkovitá, úzká, konzistence stolice má však malý vliv na vyprazdňování (vyprazdňuji se těžko i při použití silných projímadel kdy má stolice konzistenci vody). Problém jsem konzultoval s lékaři a následně jsem prošel (a to ve dvou kolech ve dvou různých létech) všemi možnými vyšetřeními pro tyto problémy (irrigoskopie, kolonoskopie, RTG, defekografie, manometrie atd. atd.), nic neukazovalo nějakou abnormalitu či patologii, krom toho i jinak jsem naprosto zdravý (což ukázalo i předoperační vyšetření před následnou operací). Jediné, co se našlo byly známky enterokély (což je však podle mne patrně důsledek dlouhotrvající zácpy než příčina), proto byl indikován chirurgický laparoskopický zásah, s tím, že se mé problémy po této operaci zcela jistě upraví (dle lékařů). Operační zásah byl úspěšně proveden (zpevňující síťka na rektu). Problémy však i po této operaci zůstaly naprosto stejné (s tím že tak 1 měsíc po operaci to bylo ještě horší). Po té jsem podstoupil léčbu speciálními cviky na rehabilitačním oddělení nemocnice a taky léčbu pomocí biofeedbacku. Zkoušel jsem samozřejmě i sklenici vodu ráno na lačno, psyllium, různé cviky atd. Nic z toho však ani trochu nepomohlo.
Piju asi 1,5-2l tekutin denně, často jím jogurty, v mém jídle je hojně zastoupena i zelenina, ovoce a jiné vlákniny (celozrnné pečivo apod.), myslím, že mám dost pohybu (procházky, kondiční posilování, ne moc sedavé zaměstnání), mám pravidelný životní rytmus a spím dostatečně.
Co jsem si sám zjistil, tak rektum se jakoby nanapľňuje, jako by byla jeho trubice v dolní části (křečovitě?)
stažená a tak se nemůže stolice dostat ven, naproti tomu anální svěrače patrně pracují dobře (proto biofeedback nezabral).
Co se s mým problémem dá dělat?


Jan, 38 let

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. dubna 2008

Monika: Dobrý večer, asi se budu trochu opakovat. Ta psychika určitě svou roli hraje. Nicméně až na těhotenství na Vás zcela plně platí moje odpověď "Zuzaně" - předchozí příspěvek. Po Lepicolu bud Vaše stolice jak "našlehaná kaše". Víc si opravdu přáť nemůžete. Jen upozorňuji, že první 2-3 dny budete mít pocit výrazného nafouknutí, které 100% přejde. Laktulózu si ještě pár dní "pro jistotu" vemte, ale pak ji můžete s klidným srdcem vysadit.

Monika, 3. dubna 2008

Pane doktore,chci se zeptat,trpím zácpou,ale když užívám laktulozu na večer jen lok,tak jdu dobře a pravidelně ráno,ale jak ji vysadím,tak mám zácpu,která mi způsobuje trhliny.Je laktuloza navyková?Teď jsem ji snížila obden.Ale mám takový pocit,že jde i o psychiku,moc na to myslím,když si ji nevemu,tak jsem nervozní jak asi půjdu...můžu si to psychicky nějak přivolavat?Potřebuju vyléčit trhliny,ale se zácpou mi to nepůjde.Děkuji Monika

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Zuzana: Že v těhotenství bývají problémy je normální. Souvisí to s mnoha okolnostmi.
Rozhodně se vyhněte "bublinkám" v nápojích, ale pijte hodně. Nesnažte se držet nějakou dietu a hlavně hodně ovoce a zeleniny či jiné vlánkniny. Mým "favoritem" je Lepicol. Eventuelní dovyšetření bych ponechal až na později.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Veronika: Tuto informaci Vám neposkytnu, není mi známa a ani Vám ji hledat nebudu. Považuji to za tahání peněz z lidí. Přidejte do jídla vlákninu a nic takového podstupovat nemusíte.

Zuzana, 10. března 2008

Dobrý den, pane doktore, už od dětství trpím zácpou. Teď jsem těhotná a můj stav je takový, že nejdu vůbec a nebo přijdou z ničeho nic obrovské křeče v celé břichu, které trvají 5-10 min a pak bojuji půl hodiny na toaletě.Je to velmi nepříjemná věc, byla by nějaká rada na můj problém.Děkuji Jachsová

Veronika, 10. března 2008

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde v blízkoti Hehořic v Podkrkonoší bych sehnala Hydro-colon terapii. Trpím na zácpu a chtěla bych si nechat pročistit střeva, jen nevím kde bych to mohla sehnat. Moc děkuji

Michala, 22. února 2008

MUDr. Vítězslav Ducháč:
Děkuji moc za odpověď, zkusíme to.