Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » průjem

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

průjem

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

MUDr. Vítězslav Ducháč, 23. března 2010

Petra D.: Rozhodně se obraťte na gastroenterologickou ambulanci. Také zavzpomínejte na dobu kdy došlo k té radikální změně. Určitě to nepřišlo samo od sebe..

Petra D., 17. března 2010

Dobrý den,
moc ráda bych se zeptala:Je mi 21let. Dříve jsem bývala hrozně hubená, ale mohla jsem sníst cokoliv ve velkém množství a nepřibrala jsem ani deko. Před 2rokama to přestalo fungovat a já začala nezadržitelně přibírat.
Už asi rok trpím "pocitem neustálého nadymání". Kdykoliv cokoliv sním, jsem pak nafouklá a bolí mě břicho. Změna jídelníčku nefunguje. Stravuji se pravidelně. Také mě ale trápí vyprazdňování-buďto nemůžu vůbec několik dní, nebo mám dlouhodobý průjem doprovázený křečma. Nevíte čím by to mohlo být nebo zda bych měla podstoupit nějaké vyšetření... Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 9. února 2010

Bohužel nemohu. Prosím přečtěte si pravidla poradny.

Bohumil,9.2.2010, 9. února 2010

Dobrý den,ráno jsem vstal a během 2 hodin jsem měl 4krát průjem.Vzal jsem si Endiaron,k obědu normální jído (franc.brambory) a zatím jsem na WC nebyl.Z čeho to může být?Napadly mě nějaká vysvětlení:1.asi před týdnem se udělalo doma špatně mé kolegini z práce,ale to už je týden a zdá se mi to moc dlouho nebo 2.je to ze stresu-před několika dny nám majitel firmy sebral na 3 měsíce půlku platu nebo 3.včera večer jsem pil na spaní RC Colu,že by z toho?,ale Colu občas piju a nic se zatím nestalo nebo 4.jsem něco špatného snědl,žaludek se toho zbavil a už je vpohodě...tak nevím,můžete mi poradit?Děkuji

MUDr. Vítězslav Ducháč, 5. února 2010

Helena: Obávám se, že asi budete muset vyřešit stres. Nic jiného Vám asi moc nepomůže. Vyšetření konečníku by bylo zbytečné, tím to 100% není.

Helena, 23. ledna 2010

Dobrý den mám již 5měsíců potíže s vyprazdňováním. Pokuď se stresuji nebo mám někam jet dostávám průjem , bohužel problémi trvají po celou dobu kdy je tělo ve stresu někdy musím na toaletu každých pět minut a to opravdu rychle , naštěstí nedošlo k žádním nehodám... Jenže mám malé dítě a i jet s ním na nákup nebo jít k lékaři je u mě dost nepříjemná situace. Možná se jedná o potíže vivolané stresem ale vrtá mi hlavou jak řešit situaci... Jelikož se stydím jít za lékařem a podstoupit vyšetření konečníku .. děkuji za odpověď

MUDr. Vítězslav Ducháč, 20. prosince 2009

Mirka: To opravdu nevím.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 20. prosince 2009

František : Pozdě, ale přece. Myslím, že jste si ve svém příspěvku odpověděl sám. Nemám co bych k tomu dodal.

Mirka, 6. prosince 2009

Dobrý den, chtěla by se zeptat jsetli mé potíže mohou indikovat nějaký zdravotní problém. Jedná se o to, že pokaždé, když vypiju i malé množství vína, i jen 1 dl, jak červeného tak bílého, dostanu průjem a střeva jsou nafouklá. Tento problém pozoruji už delší čas, tak 1,5 roku. Předtím jsem s vínem problémy neměla.

František , 17. srpna 2009

Dobrý den, již cca. 3 měsíce mám dosti podivné a do značné míry obtížné období. Zpočátku jsem trpěl velkou únavou, ke které se přidal průjem, bolesti břicha, plynatost, pocity plnosti atd. - začalo to před zkouškami, našel jsem si nový vztah a začínal konvertovat ke křesť. (zmiňuji to, protože se to nesetkalo doma s valným nadšením). Postupem času jsem ztratil hodně váhy, životní energie, přidali se deprese...Stravovávní muselo být velmi opatrné, i tzv. neutrální potraviny mohli vyvolat obtíže...Po skončení zkoušek se to trošku zhoršilo. Doma jsem se dostal do nepohody, protože jsem chtěl řešit své obtíže jinak než ostatní. I nyní cítím doma určitý tlak, protože jsem se v průběhu tohoto období dosti "vyčlenil" a zindividualizoval. Krevní obraz, ani prohmatávání nic neukázalo, jen mírně zvýšený obsah žlučovéhého barviva (8 nad nromou). Domnívám se, že mám orgánovou neurózu, resp. dolní dyspeptický syndrom, neboť jsem zjistil, že se mé obtíže značně redukují při pobytu mimo domov se svou přítelkyní, 5 dní a teď čerstvě 10 dní, kde jsem se stravoval méně opatrně a jedl i potraviny, které mi doma spíše dělají obtíže. Pravda, určitá plynatost a kručení nevymizelo, ale břicho bylo mnohem méně "cítit" a vyměšování se znormalizovalo, mohl jsem mnohem lépe fungovat. Teď jsem chvíli doma a mám pocit jako kdyby se to vracelo do "starých kolejí", vyměšování má změněný charakter (s mírnými bolestmi břicha), určité nechutenství..A mám obavy jak to půjde dál...

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. července 2009

Jana: Popsaný způsob vyprazdňování je variací normálu. Za poruchu bych jej považoval pouze, pokud by se jednalo o změnu o proti minulosti.

Jana, 16. července 2009

mám následující problém:stolice normální, pravidelná, žádná zácpaa, průjem.Ale každé ráno se střevo vyprazdňuje na 2x, pokud někam cestuji tak i 3x. Jinak se celý den nic neděje. Nemám křeče v břiše, ani bolesti. děkuji

Ivana, 10. července 2009

Můj manžel má stéjný problém, nebo aspoň se to tak jeví. Pokud dodržuje zdravou výživu. Hodně rýže, zelenina,..a bez masa.( Když maso tak rybu bez přílohy, nebo někdy kuřecí) Každý den pít vlákninu - koupíte ve zdravé výživě. Tohle mu pomáhá. Můžete to taky zkusit.

Tomouch, 28. května 2009

MUDr. Vítězslav Ducháč: Děkuji za odpověď. Od transpl. je to bezmála 10 let a podle lékařů a výsledků to s tím nesouvisí.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 26. dubna 2009

Marta: Nevím jak velkými písmeny a kam mám napsat, že akutní obtíže internetová poradna neřeší.
Navštivte raději lékaře. Samoléčením ten JOB ztratíte s mnohem větší pravděpodobností než pořádným léčením.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 26. dubna 2009

Tomouch: Bohužel Vám podadit neumím. Musel bych znát mnohem více a i přesto si myslím, že poradit by Vám měli tam, kde proběhla transplantace. Jak je to dlouho ??

Marta, 14. dubna 2009

Prosila bych o radu, asi 3 dny mam prüjem barva-zelena (jako kachna) Horecka, krece v brise prujem. Beru uhli
a penicilin.Bojim se byt nemocna, nechci ztatit job.
Byla bych moc rada kdyby jste mi poradil.
Moc dekuji a krasny den.

Tomouch, 3. března 2009

Dobrý večer. Prosím o radu. Můj otec trpí již 4 měsíce průjmy - denně, mnohdy relativně urputnými. Je po transplantaci jater. Nicméně kontrola na transplantačním bez problémů. Sono břicha, vyšetření plic a srdce bez problémů, výtěry bez problémů, kamera (kolonoskopie i "vrchem") bez problémů, ledviny a prostata bez problémů, testy na lepek bez problémů. Rakovinu nemá. Užíval antibiotika, hylak, a podobné preparáty. Bez účinku. Zhubnul už 13 kilo a při výšce 172 má 59 kilo. Moc prosím poraďte!

verca, 15. února 2009

Dobrý den, mám silný prujem vylucuji vodu co 10 min nekdy co 30 min do toho jsem chytla mocovy měchýř na který jsem dostala antibiotika. Už nevím co mám dělat pořád mám žižen vůbec to nechce přejit :-((( už jsem z toho zoufalá mám to 3 den a je to čím dál horší..

kupula, 4. února 2009

Dobrý Den chtěla jsem se zeptat když musim,každý ráno na WC(na velkou)A MÁM trošku průjem jestli to je nějak vážný už to mám takhle asi rok že prostě ráno než jdu pryč tak prostě musim jít a bolí mě někdy břicho já si myslim že to mám asi nervový,ale právě že mě tam zaráží ten rok