Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » průjem

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

průjem

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Mirka, 6. prosince 2009

Dobrý den, chtěla by se zeptat jsetli mé potíže mohou indikovat nějaký zdravotní problém. Jedná se o to, že pokaždé, když vypiju i malé množství vína, i jen 1 dl, jak červeného tak bílého, dostanu průjem a střeva jsou nafouklá. Tento problém pozoruji už delší čas, tak 1,5 roku. Předtím jsem s vínem problémy neměla.

František , 17. srpna 2009

Dobrý den, již cca. 3 měsíce mám dosti podivné a do značné míry obtížné období. Zpočátku jsem trpěl velkou únavou, ke které se přidal průjem, bolesti břicha, plynatost, pocity plnosti atd. - začalo to před zkouškami, našel jsem si nový vztah a začínal konvertovat ke křesť. (zmiňuji to, protože se to nesetkalo doma s valným nadšením). Postupem času jsem ztratil hodně váhy, životní energie, přidali se deprese...Stravovávní muselo být velmi opatrné, i tzv. neutrální potraviny mohli vyvolat obtíže...Po skončení zkoušek se to trošku zhoršilo. Doma jsem se dostal do nepohody, protože jsem chtěl řešit své obtíže jinak než ostatní. I nyní cítím doma určitý tlak, protože jsem se v průběhu tohoto období dosti "vyčlenil" a zindividualizoval. Krevní obraz, ani prohmatávání nic neukázalo, jen mírně zvýšený obsah žlučovéhého barviva (8 nad nromou). Domnívám se, že mám orgánovou neurózu, resp. dolní dyspeptický syndrom, neboť jsem zjistil, že se mé obtíže značně redukují při pobytu mimo domov se svou přítelkyní, 5 dní a teď čerstvě 10 dní, kde jsem se stravoval méně opatrně a jedl i potraviny, které mi doma spíše dělají obtíže. Pravda, určitá plynatost a kručení nevymizelo, ale břicho bylo mnohem méně "cítit" a vyměšování se znormalizovalo, mohl jsem mnohem lépe fungovat. Teď jsem chvíli doma a mám pocit jako kdyby se to vracelo do "starých kolejí", vyměšování má změněný charakter (s mírnými bolestmi břicha), určité nechutenství..A mám obavy jak to půjde dál...

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. července 2009

Jana: Popsaný způsob vyprazdňování je variací normálu. Za poruchu bych jej považoval pouze, pokud by se jednalo o změnu o proti minulosti.

Jana, 16. července 2009

mám následující problém:stolice normální, pravidelná, žádná zácpaa, průjem.Ale každé ráno se střevo vyprazdňuje na 2x, pokud někam cestuji tak i 3x. Jinak se celý den nic neděje. Nemám křeče v břiše, ani bolesti. děkuji

Ivana, 10. července 2009

Můj manžel má stéjný problém, nebo aspoň se to tak jeví. Pokud dodržuje zdravou výživu. Hodně rýže, zelenina,..a bez masa.( Když maso tak rybu bez přílohy, nebo někdy kuřecí) Každý den pít vlákninu - koupíte ve zdravé výživě. Tohle mu pomáhá. Můžete to taky zkusit.

Tomouch, 28. května 2009

MUDr. Vítězslav Ducháč: Děkuji za odpověď. Od transpl. je to bezmála 10 let a podle lékařů a výsledků to s tím nesouvisí.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 26. dubna 2009

Marta: Nevím jak velkými písmeny a kam mám napsat, že akutní obtíže internetová poradna neřeší.
Navštivte raději lékaře. Samoléčením ten JOB ztratíte s mnohem větší pravděpodobností než pořádným léčením.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 26. dubna 2009

Tomouch: Bohužel Vám podadit neumím. Musel bych znát mnohem více a i přesto si myslím, že poradit by Vám měli tam, kde proběhla transplantace. Jak je to dlouho ??

Marta, 14. dubna 2009

Prosila bych o radu, asi 3 dny mam prüjem barva-zelena (jako kachna) Horecka, krece v brise prujem. Beru uhli
a penicilin.Bojim se byt nemocna, nechci ztatit job.
Byla bych moc rada kdyby jste mi poradil.
Moc dekuji a krasny den.

Tomouch, 3. března 2009

Dobrý večer. Prosím o radu. Můj otec trpí již 4 měsíce průjmy - denně, mnohdy relativně urputnými. Je po transplantaci jater. Nicméně kontrola na transplantačním bez problémů. Sono břicha, vyšetření plic a srdce bez problémů, výtěry bez problémů, kamera (kolonoskopie i "vrchem") bez problémů, ledviny a prostata bez problémů, testy na lepek bez problémů. Rakovinu nemá. Užíval antibiotika, hylak, a podobné preparáty. Bez účinku. Zhubnul už 13 kilo a při výšce 172 má 59 kilo. Moc prosím poraďte!

verca, 15. února 2009

Dobrý den, mám silný prujem vylucuji vodu co 10 min nekdy co 30 min do toho jsem chytla mocovy měchýř na který jsem dostala antibiotika. Už nevím co mám dělat pořád mám žižen vůbec to nechce přejit :-((( už jsem z toho zoufalá mám to 3 den a je to čím dál horší..

kupula, 4. února 2009

Dobrý Den chtěla jsem se zeptat když musim,každý ráno na WC(na velkou)A MÁM trošku průjem jestli to je nějak vážný už to mám takhle asi rok že prostě ráno než jdu pryč tak prostě musim jít a bolí mě někdy břicho já si myslim že to mám asi nervový,ale právě že mě tam zaráží ten rok

MUDr. Vítězslav Ducháč, 15. října 2008

Jana martínková: S dětskou problematikou opravdu nemám zkušenosti a u dospělých jsem se s tím zatím nesetkal. Určitě si o tom něco přečtu, ale asi ne hned.

Roman, 7. října 2008

Dobrý den, už nějakou dobu trpím průjmy. Průjem mam, když:
Zmíchám sladké a slané jídlo v časovém intervalu menším, než dvě hodiny.
Sním něco, co mi prostš nesedne. (Některé omáčky, něco s majonézou)
Dám si cigaretu, naiž bych si předtím dal nějaký alkohol, jakmile si ovšem dám třeba jen tročku alkoholu, už mi neublíží ani kouření a je mi normálně.
Rád bych jen věděl jak se dělá vyšetření v takovémto případě. Předem děkuji za odpověď a doufám, že bude jiná, než jen navštivte lékaře.

Jana martínková, 7. října 2008

Můj syn(7 let) má už 5 týdnů ve stolici Campylobakterii.Nemá žádný průjem ani jiné potíže.Jeho ošetřující lékařka nám doporučila užívat Nutrolin-B.Zajímalo by mě jestli je jiná možnost léčby?

MUDr. Vítězslav Ducháč, 6. října 2008

Zdeněk: Viz předchozí příspěvek - zničení normální a nutné střevní bakteriální flóry. Dopručuji Hylak, Lacidofil, Sanostol nebo jiné probiotikum. Pokud se to nezlepší v průběhu 2-3 týdnů vyhledejte lékaře.

Zdeněk, 6. října 2008

Dobrý den pane doktore, prosím o radu. Před 3 týdny jsem dobral antibiotika(4balení) po 12 hod..A lék(2balení) s obsahem železa. No a teď mám takový problém, že chodím na velkou stranu denně asi 5x, stolici mám kašovitou. Jinak za normálních okolností chodím 3 - 4x. Mám obavy s chronického průjmu. Ale váhu neshazuji, ani nejsem unavený. Je mi 72 roků,jsem nekuřák, npiji kávu a alkohol jen vyjímečně. Děkuji předem za radu.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 5. října 2008

Nikol: Tasemnice to nebude. 1. Tato antibiotika by na ní nefungovala, 2. vypadá to úplně jinak. Předpokldám u Vás nešťastnou souhru více okolností. 1/ špatná snášenlivost antibiotik, 2/ zničení nutné střevní bakteriální flóry antibiotiky a 3/ oslabení organizmu v době nasazení antibiotik. Myslím, že by mělo pomoci nasazení tak zvaných probiotik, léků obnovujících normální střevní flóru.

Nikol, 4. října 2008

Pane doktore,prosím o radu. 14 dní jsem měla dle výtěru kampylobakter,nakonec užívala antibio. Dnes po 7 dnech po antibio.mám rýmu,kašel a průjem- spíše světlý hlen hustý 3 cm.Ještě jsem to neviděla nikdy.Nemůže to být tasemnice? Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den.

Lenka, 4. října 2008

MUDr. Vítězslav Ducháč: děkuji velice za ochotu, uz mi poradili jinde a lepe