Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » průjem

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

průjem

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Pavlína: Odpověď v důsledku mé dovolené asi přichází pozdě, ale popisujete jasné známky střevní infekce. Při dlohodobém trtvání je to rozhodně na lékaře. Sama hlavně dodržujte dostatečný příjem tekutin a přísnou nedráždivou dietu. Event. v lékárně si můžete koupit tz. probiotika. Je jich kvanta, určitě Vám poradí.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Iveta : Obávám se, že Vám na dálku moc nepomohu. Za třesem může být psychika, ale i něco jiného. Na Simepar bych to neviděl.

Pavlína, 12. března 2008

Vážený pane doktore, jelikož jsem již bezradná a můj stav mě trápí tak bych vás chtěla požádat o radu. Před 14 dni jsem dostala průjem, na druhý den jsem měla průjem, zimnici, teplotu 38 stupňů a také jsem zvracela. To se do druhého dne ustálilo a měla jsme jen jakoby žalodek na vodě a měla jsme v něm divné křeče.Stolici jsem měla následně 2 dny normální. Avšak pak jsem začala mít zase průjmi po jídel a to tak 3x deně. Nyní se občas ráno probouzím s křečma a nutností jít okamžitě na záchod. Ted se to vystupňovalo tak, že jakmile začnu jen něco jíst už mám křeče a následně průjem, dělají mi to i sladké šťávy. Mohl by jste mi prosím poradit jak se samovolně zbavit těchto obtíží? (nějaké léky, bylinky, cviky atd.) Bojím se hodně doktorů a odhodlání jít k lékaři mě stojí hodně sil.

Iveta , 9. března 2008

prosím o radu.. měla jsem asi 14 dni vodnate prujmy, brala jsem živ. uhlí, to nepomahalo, sono i chirurgie v pořadku, vyter negativni, ted navstevuji gastro, beru hylac a simepar, vyšly mi zvyšené jaterky, ale prujem mam každe rano /žluty/, testy na žloutenku byly tež neg. mam hrozny strach, protože nevím co přesně je mi, ráno se vždycky rozklepu, třesou se mi ruce,muže to byt po tom simeparu nebo psychikou? děkuji za odpověd

MUDr. Vítězslav Ducháč, 6. března 2008

Petra: Norma je od 3x za den do 3x za týden. Takže se ani nemusí jednat o onemocnění. Příčin může být víc. Např. hormonální poruchy, alergie na některé potraviny či určité poruchy trávení. Asi by bylo vhodné vyhledat gastroenterologickou ambulanci. Jako bezprostřední pomoc by byl vhodný Lepicol. Koupíte v každé lékárně, akorát ho nemusí tolik zapíjet.

Petra, 6. března 2008

Ještě jsem zapomněla dodat, že manžela břicho nebolí. Jen trpí tou řídkou stolicí bez nějaké bolesti.

Petra, 6. března 2008

Vážený pane doktore, píši za mého manžela. Již od mládí trpí řídkou stolicí. Každý den chodí na velkou a skoro vždy má řídkou stolici. Dost ho to trápí a nevíme co s tím. Může to být tím, že má snížnou imunitu? Na poslední prohlídce však měl imunitu již v normálu, ale stále trpí řídkou stolicí. Nebo je tento problém zapříčiněn špatnými stravovacími návyky? Pokud ano, kterého jídla by se měl vyvyrovat? Ještě poslední informace - příteli je 26 let a tento problém má již od malička. Moc Vás tímto prosím o radu. Děkuji.

nikola, 22. ledna 2008

mota se mi hlava kdy me to prestane??

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. ledna 2008

tilli: Můžete prosím Vaši informaci doplnit o údaje jak funguje vyprazdňování za "normálních" okolností. Zkusila jste vypozorovat nějakou souvislost se stravou, činností, atd...

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. ledna 2008

Michal (32 let): Dobrý den, jmenovitě Vám odborníka nedoporučím, protože opravdu nevím, ale rozhodně navštivte GASTROENTEROLOGICKOU ambulanci. Myslím, že by Vám měli umět pomoci.

Michal (32 let), 3. ledna 2008

Dobrý den, asi budu opakovat, co zde již bylo napsáno, ale chtěl bych vědět, zda můj stav vyžaduje odborné vyšetření, či zda stačí pouze prohlídka u praktického lékaře: Odjakživa trpím poměrně vyskokou plynatostí, občas doprovázenou křečemi. Vždy mi ale pomohlo cvičení (dřepy, stojka, jogínský "pozdrav slunci" atd.). Poslední dva - tři roky k tomu přibyl občasný průjem (cca 1x týdně), provázený úpornou bolestí v podbřišku. V posledních 14 dnech mám ovšem průjem skoro denně (i 3x) s předcházející bolestí v podbřišku, někdy pobolívá i oblast nad pupkem. Problémy se dostavují vždy po jídle. Když hladovím, je klid. Pokud tento stav vyžaduje odborníka, doporučil byste někoho ve Zlíně? Děkuji za odpověď.

tilli, 27. prosince 2007

Dr. Ducháč: Dobrý den, prosím o radu. Trpím neplánovaným odchodem řídké stolice.Začíná mírným bolením v střevech, potom mírné bolesti v hlavě a necitelným odc hodem řídší stolice.Toto se opakuje již pravidelně jednou za cca dva měsíce a vydrží i dva až 4 dny. Velmi nevhodné a nepříjemné. Léčim si vysoký tlak a mám 75 roků.Jsem aktívní. Velmi děkuji za radu.bulisova@centrum.cz

MUDr. Vítězslav Ducháč, 11. prosince 2007

Hana: Paní Hano, velice se omlouvám, ale do této problematiky se opravdu nebudu pouštět. Jak už jsem psal jinde, sice jsem před x lety dělal státnici z dětského lékařství, ale jsem "dospělý" chirurg a v této oblasti se opravdu neodvažuji radit. Jediné co Vám mohu poradit je VYTRVEJTE .... Dlouhodobý průjem s přítomností krve opravdu není normální.

Hana, 11. prosince 2007

Dobrý den,mám dcerku jsou jí 4 měsíce je plně kojená a má už 2,5 měsíce neustále průjem.Od té doby do měla Stafylokoka v nose a dostala antibiotika,bohužel se ho stejně nezbavila.Stolice je cca 6 - 8 x denně barva zelená nebo hnědá,zapáchájící napěněná stolice, 4 x měla příměs krve.Přibývá a prospívá normálně dle naší Dr.Ve výtěru se nic nenašlo,užívala Hylak,ale bohužel se stolice upravila pouze na 3 dny do podoby "míchaná vajíčka" a pak opět průjem,nyní užívám já i dcerka Lactobacillus,ale bohužel situace se nezlepšila.Naše Dr.mi říká,že když dcerka prospívá nemám se znepokojovat,ale mě to nepřijde normální,ráda bych pro dcerku nějaké vyšetření,poradíte mi,co by bylo vhodné a co může její neustálý průjem způsobovat.Už jsem z toho zoufalá.Moc děkuji.

Andrea, 31. října 2007

Dr. Ducháč:
Bylo mi řečeno, že i z endokrinologického hlediska jsem v pořádku.
Každopádně děkuji za odpověď.

Dr. Ducháč, 24. října 2007

Andrea: Ač jsem si dal několik dní na rozmyšlenou než odpovídám, tak jsem na nic převratného nepřišel. Jediné co mi ve vašem popisu chybí, je endokrinologické vyšetření. Pokud máte nějakou poruchu vstřebávání či metabolizmu vápníku a magnézia, které jsou zodpovědné za latentní tetanii, tak toto vyšetření by nemělo chybět. Poruchy hladin těchto látek se mohou projevit i psychickými a zažívacími obtížemi.

Dr. Ducháč, 24. října 2007

eau.u: Evo,už jsem to tu psal. Zde bohužel jen velmi obtížně mohu reagovat na Vaše akutní obtíže. Ve Vašem případě hlavně dostatek tekutin a pokud se to opravdu během 1 či max. 2 dnů nezlepší, tak rozhodně bakteriologické vyšetření stolice a eventuelně i antibiotika.

eau.u, 24. října 2007

Dobry den, prosim o radu co s prujmem kdyz kojim. Jiz druhy den mam prujem. Vse zacinalo podobne jako chripka-bolelo me cely telo, nyni co zacal ten prujem, tak uz me nic moc neboli, jen jsme unavena. Teplotu take nemam. Byla jsem u doktorky a ta mi predepsala ercefuryl. Po precteni pribaloveho letaku jsem ale zjistila, ze pri kojeni jen s velkou obezretnosti. Pani doktorka se tedy asi musela prehlednout. Ted uzivam jen cerne uhli 3xdenne 5 tablet a hylak 2ml 3x denne a piju jen vodu nebo cerny caj a jim suchy rohlik nebo ryzove piskoty. Situace se ale nijak zvlast nelepsi. Je to normalni? Jsou nutna antibiotika? Co byste mi prosim doporucili. Dekuji. Eva U.

Andrea, 22. října 2007

Dobrý den, mám již třičtvrtě roku trvající problémy, po jídle mám nauseu, začala jsem trpět závratěmi a silnými bolestmi hlavy. Omezuje mě to tak, že nejsem schopná kamkoli jít. Z neurologických vyšetření mi zjistili latentní tetanii a doporučili mi brát Mg a Ca. Po gastroenterologické stránce jsem v pořádku. Konečná diagnóza je, že všechny problémy jsou psychického rázu, což nevylučuji a docházím jak na psychiatrii, tak na psychologii. Ale poslední týden mě trápí průjem i zvracení. Jsem bohužel přecitlivělá na většinu léků a nevím, co by mi pomohlo. Je mi po nich zle a nebo naopak vůbec nepomůžou. Chtěla jsem se i zeptat na tu latentní tetanii, jestli by se na to nemělo brát i něco jiného. Bylo mi pouze řečeno, že to vlastně není nemoc. Je mi 17, opakuji již potřetí ročník a nemůžu dále zameškávat. Praktická lékařka mi řekla, že mi bohužel nepomůže, že musím docházet na psychoterapie. Vím, že se jejich účinek nedostaví ihned, proto jsem se chtěla zeptat na nějaké medikamenty. Za jakoukoli radu Vám děkuji.

Dr. Ducháč, 7. října 2007

Simona: Pokuste se zapátrat v paměti, zda-li se neudálo něco před nástupem Vašich obtíží, co by mohlo být příčinou. Zahraniční cesta, "jídelní experiment", extrémní stresová zátěž, sportovní exces .. Dále bych rozhodně doporučoval provést bakteriologické a parazitologické vyšetření stolice. Po odběru materiálu na vyšetření bych doporučoval přeléčení ATB - NORMIX - látka působící téměř výhradně ve střevě. V případě neúspěchu by bylo vhodné provedení endoskopické vyšetření tlustého střeva a alergologického vyšetření na potraviny. Dále pak dle výsledků.