Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » průjem

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

průjem

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Zuzka, 4. května 2008

Chtěla jsem se ještě také zeptat, jestli není možné, že se jedná o psychycký stav. V poslední týdnech jsem ve stresu, protože se mi blíží závěřečné zkoušky na VOŠ.

Zuzka, 4. května 2008

Ještě jsem zapomněla dodat, že na toaletu chodím max. 4x za den, ale většinou ráno, odpoledne a večer.

Zuzka, 4. května 2008

Dobrý den,
je to cca 14 dní co jsem začala trpět průjmem.
Dříve jsem vyzkoušela Rapid Slim na hubnutí a stravovala se zdravě (ovoce, zelenina, tmavé pečivo, nízkotučné jogurty ...) Zhubnout se mi podařilo a kila zpět nenabírám.

Poté jsem Rapid Slim vysadila. Následovala oslava narozenin (chlebíčky, zákusky, apod.) a poté začaly průjmy. Vyzkoušela jsem endiaron, ale zabral na 1 den.

Jiné příznaky nemám, horečka, křeče, prostě nic. CHtěla bych vyzkoušet Smectu, ale nevím jestli to není zbytečné.

Budu vděčná za jakoukoli radu. Předem děkuji.

Zuzka

MUDr. Vítězslav Ducháč, 28. dubna 2008

Sylva: Dobrý den, velice mne těší Vaše důvěra, ale já jsem "jen" chirurg. Víte, popisované obtíže se hodí na obrovskou škálu příčin, počínaje štítnou žláznou, přes potravinovou alergii, zánětlivé střevní onemocnění a já nevím co ještě. Tohle je problém, který se opravdu od klávesnice nedá vyřešit. Pokud je v péči IKEMu, tak je ve velmi dobrých rukou. Víc Vám opravdu asi nepomohu.

Sylva, 28. dubna 2008

Dobrý den.
Ráda bych se Vás zeptala, pane doktore, na názor týkající se zdravotního stavu mé kamarádky, která se mi v poslední době ztrácí před očima, ale dělá první poslední pro to, aby se zjistila příčina jejího váhového úbytku. Takže popořádku, jedná se o ženu ve věku 32 let, teď 3 měsíce po porodu. Její potíže začaly před 4 lety, byly žlučníkového rázu, po 10 měsících jí byly na sonu nalezeny nějaké žlučníkové kameny a žlučník jí laparoskopicky odoperovali. Vypadalo to, že vše dopadlo dobře a že se její váha začne zlepšovat (před operací měla z původních 55kg asi 44kg), rok mohla jíst úplně všechno i maso na pánvi, s ničím nebyl problém. Po roce jí začaly potíže s trávením znovu (jen doplním, že nikdy netrpěla žádnou poruchou příjmu potravy), spektrum jídel, které jí nedělaly potíže se zužovalo, ostatní vyvolávalo každodenní průjmy, které se pak ale někdy střídaly se zácpou. Začala znovu hubnout až ke 42kg, snášela stále méně potravin. Absolvovala všechna možná vyšetření, ale nikdo se nedopátral příčiny. Při této váze otěhotněla, ale v průběhu těhotenství se tělo zřejmě trochu vzpamatovalo, aby plod odnosila, takže zase mohla jíst více druhů potravin, ale průjmy přetrvávaly. Teď je tři měsíce po porodu, kojí už jen v noci a má váhu asi 40kg. Jak už jsem psala, je to člověk, který se snaží najít příčinu, naposledy byla na vyšetření v ikemu, čeká ji kolonoskopie. Snad bych měla ještě doplnit, že má nějaké potíže se štítnou žlázou a nějakou příliš silnou autoimunitu. Jsem už úplně bezradná, je to člověk, za kterého bych dýchala, a vidím, jak se trápí. Největší obavy mám ale z jejího dalšího úbytku váhy. Vím, že takový popis příznaků je notně kusý, ale pokud by Vás něco napadlo, budu moc vděčná za jakoukoli radu či doporučení. Předem děkuji Sylva

Weronika..., 5. dubna 2008

P.doktore je mi 15 let a ma latentní tetanii.Chtela sem se vas zepta jestli to ze mam porad bolesti bricha a je mi nevolno muze mit s touto nemocí něco společného?Děkuji moc za odpověď...

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. dubna 2008

Tomáš Šťastný: Vážený pane, ve Vašem případě se jedná spíše o akutní záležitost. Tu prosím řešte se svým lékařem.

Tomáš Šťastný, 3. dubna 2008

Dobrý den,

druhý den po sobě mám dost silné průjmy, chodím cca po 90 minutávh a to i v noci, doprovázené teplotou okolo 38 chvílemi mám i zimnici, navíc mě dost bolí i svaly, hlavně v dolní polovině těla. Břicho začalo bolet až druhý den. Chuť k jídlu ale mám stále stejnou, tj. dost velkou, to neznamená že se přejídám, jím pravidelně průběžně v malých dávkách. Když poradíte budu "šťastný" :-) Obvykle na tento druh onemocnění netrpívám.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Pavlína: Odpověď v důsledku mé dovolené asi přichází pozdě, ale popisujete jasné známky střevní infekce. Při dlohodobém trtvání je to rozhodně na lékaře. Sama hlavně dodržujte dostatečný příjem tekutin a přísnou nedráždivou dietu. Event. v lékárně si můžete koupit tz. probiotika. Je jich kvanta, určitě Vám poradí.

MUDr. Vítězslav Ducháč, 21. března 2008

Iveta : Obávám se, že Vám na dálku moc nepomohu. Za třesem může být psychika, ale i něco jiného. Na Simepar bych to neviděl.

Pavlína, 12. března 2008

Vážený pane doktore, jelikož jsem již bezradná a můj stav mě trápí tak bych vás chtěla požádat o radu. Před 14 dni jsem dostala průjem, na druhý den jsem měla průjem, zimnici, teplotu 38 stupňů a také jsem zvracela. To se do druhého dne ustálilo a měla jsme jen jakoby žalodek na vodě a měla jsme v něm divné křeče.Stolici jsem měla následně 2 dny normální. Avšak pak jsem začala mít zase průjmi po jídel a to tak 3x deně. Nyní se občas ráno probouzím s křečma a nutností jít okamžitě na záchod. Ted se to vystupňovalo tak, že jakmile začnu jen něco jíst už mám křeče a následně průjem, dělají mi to i sladké šťávy. Mohl by jste mi prosím poradit jak se samovolně zbavit těchto obtíží? (nějaké léky, bylinky, cviky atd.) Bojím se hodně doktorů a odhodlání jít k lékaři mě stojí hodně sil.

Iveta , 9. března 2008

prosím o radu.. měla jsem asi 14 dni vodnate prujmy, brala jsem živ. uhlí, to nepomahalo, sono i chirurgie v pořadku, vyter negativni, ted navstevuji gastro, beru hylac a simepar, vyšly mi zvyšené jaterky, ale prujem mam každe rano /žluty/, testy na žloutenku byly tež neg. mam hrozny strach, protože nevím co přesně je mi, ráno se vždycky rozklepu, třesou se mi ruce,muže to byt po tom simeparu nebo psychikou? děkuji za odpověd

MUDr. Vítězslav Ducháč, 6. března 2008

Petra: Norma je od 3x za den do 3x za týden. Takže se ani nemusí jednat o onemocnění. Příčin může být víc. Např. hormonální poruchy, alergie na některé potraviny či určité poruchy trávení. Asi by bylo vhodné vyhledat gastroenterologickou ambulanci. Jako bezprostřední pomoc by byl vhodný Lepicol. Koupíte v každé lékárně, akorát ho nemusí tolik zapíjet.

Petra, 6. března 2008

Ještě jsem zapomněla dodat, že manžela břicho nebolí. Jen trpí tou řídkou stolicí bez nějaké bolesti.

Petra, 6. března 2008

Vážený pane doktore, píši za mého manžela. Již od mládí trpí řídkou stolicí. Každý den chodí na velkou a skoro vždy má řídkou stolici. Dost ho to trápí a nevíme co s tím. Může to být tím, že má snížnou imunitu? Na poslední prohlídce však měl imunitu již v normálu, ale stále trpí řídkou stolicí. Nebo je tento problém zapříčiněn špatnými stravovacími návyky? Pokud ano, kterého jídla by se měl vyvyrovat? Ještě poslední informace - příteli je 26 let a tento problém má již od malička. Moc Vás tímto prosím o radu. Děkuji.

nikola, 22. ledna 2008

mota se mi hlava kdy me to prestane??

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. ledna 2008

tilli: Můžete prosím Vaši informaci doplnit o údaje jak funguje vyprazdňování za "normálních" okolností. Zkusila jste vypozorovat nějakou souvislost se stravou, činností, atd...

MUDr. Vítězslav Ducháč, 3. ledna 2008

Michal (32 let): Dobrý den, jmenovitě Vám odborníka nedoporučím, protože opravdu nevím, ale rozhodně navštivte GASTROENTEROLOGICKOU ambulanci. Myslím, že by Vám měli umět pomoci.

Michal (32 let), 3. ledna 2008

Dobrý den, asi budu opakovat, co zde již bylo napsáno, ale chtěl bych vědět, zda můj stav vyžaduje odborné vyšetření, či zda stačí pouze prohlídka u praktického lékaře: Odjakživa trpím poměrně vyskokou plynatostí, občas doprovázenou křečemi. Vždy mi ale pomohlo cvičení (dřepy, stojka, jogínský "pozdrav slunci" atd.). Poslední dva - tři roky k tomu přibyl občasný průjem (cca 1x týdně), provázený úpornou bolestí v podbřišku. V posledních 14 dnech mám ovšem průjem skoro denně (i 3x) s předcházející bolestí v podbřišku, někdy pobolívá i oblast nad pupkem. Problémy se dostavují vždy po jídle. Když hladovím, je klid. Pokud tento stav vyžaduje odborníka, doporučil byste někoho ve Zlíně? Děkuji za odpověď.

tilli, 27. prosince 2007

Dr. Ducháč: Dobrý den, prosím o radu. Trpím neplánovaným odchodem řídké stolice.Začíná mírným bolením v střevech, potom mírné bolesti v hlavě a necitelným odc hodem řídší stolice.Toto se opakuje již pravidelně jednou za cca dva měsíce a vydrží i dva až 4 dny. Velmi nevhodné a nepříjemné. Léčim si vysoký tlak a mám 75 roků.Jsem aktívní. Velmi děkuji za radu.bulisova@centrum.cz