Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » průjem

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

průjem

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

MUDr. Vítězslav Ducháč, 11. prosince 2007

Hana: Paní Hano, velice se omlouvám, ale do této problematiky se opravdu nebudu pouštět. Jak už jsem psal jinde, sice jsem před x lety dělal státnici z dětského lékařství, ale jsem "dospělý" chirurg a v této oblasti se opravdu neodvažuji radit. Jediné co Vám mohu poradit je VYTRVEJTE .... Dlouhodobý průjem s přítomností krve opravdu není normální.

Hana, 11. prosince 2007

Dobrý den,mám dcerku jsou jí 4 měsíce je plně kojená a má už 2,5 měsíce neustále průjem.Od té doby do měla Stafylokoka v nose a dostala antibiotika,bohužel se ho stejně nezbavila.Stolice je cca 6 - 8 x denně barva zelená nebo hnědá,zapáchájící napěněná stolice, 4 x měla příměs krve.Přibývá a prospívá normálně dle naší Dr.Ve výtěru se nic nenašlo,užívala Hylak,ale bohužel se stolice upravila pouze na 3 dny do podoby "míchaná vajíčka" a pak opět průjem,nyní užívám já i dcerka Lactobacillus,ale bohužel situace se nezlepšila.Naše Dr.mi říká,že když dcerka prospívá nemám se znepokojovat,ale mě to nepřijde normální,ráda bych pro dcerku nějaké vyšetření,poradíte mi,co by bylo vhodné a co může její neustálý průjem způsobovat.Už jsem z toho zoufalá.Moc děkuji.

Andrea, 31. října 2007

Dr. Ducháč:
Bylo mi řečeno, že i z endokrinologického hlediska jsem v pořádku.
Každopádně děkuji za odpověď.

Dr. Ducháč, 24. října 2007

Andrea: Ač jsem si dal několik dní na rozmyšlenou než odpovídám, tak jsem na nic převratného nepřišel. Jediné co mi ve vašem popisu chybí, je endokrinologické vyšetření. Pokud máte nějakou poruchu vstřebávání či metabolizmu vápníku a magnézia, které jsou zodpovědné za latentní tetanii, tak toto vyšetření by nemělo chybět. Poruchy hladin těchto látek se mohou projevit i psychickými a zažívacími obtížemi.

Dr. Ducháč, 24. října 2007

eau.u: Evo,už jsem to tu psal. Zde bohužel jen velmi obtížně mohu reagovat na Vaše akutní obtíže. Ve Vašem případě hlavně dostatek tekutin a pokud se to opravdu během 1 či max. 2 dnů nezlepší, tak rozhodně bakteriologické vyšetření stolice a eventuelně i antibiotika.

eau.u, 24. října 2007

Dobry den, prosim o radu co s prujmem kdyz kojim. Jiz druhy den mam prujem. Vse zacinalo podobne jako chripka-bolelo me cely telo, nyni co zacal ten prujem, tak uz me nic moc neboli, jen jsme unavena. Teplotu take nemam. Byla jsem u doktorky a ta mi predepsala ercefuryl. Po precteni pribaloveho letaku jsem ale zjistila, ze pri kojeni jen s velkou obezretnosti. Pani doktorka se tedy asi musela prehlednout. Ted uzivam jen cerne uhli 3xdenne 5 tablet a hylak 2ml 3x denne a piju jen vodu nebo cerny caj a jim suchy rohlik nebo ryzove piskoty. Situace se ale nijak zvlast nelepsi. Je to normalni? Jsou nutna antibiotika? Co byste mi prosim doporucili. Dekuji. Eva U.

Andrea, 22. října 2007

Dobrý den, mám již třičtvrtě roku trvající problémy, po jídle mám nauseu, začala jsem trpět závratěmi a silnými bolestmi hlavy. Omezuje mě to tak, že nejsem schopná kamkoli jít. Z neurologických vyšetření mi zjistili latentní tetanii a doporučili mi brát Mg a Ca. Po gastroenterologické stránce jsem v pořádku. Konečná diagnóza je, že všechny problémy jsou psychického rázu, což nevylučuji a docházím jak na psychiatrii, tak na psychologii. Ale poslední týden mě trápí průjem i zvracení. Jsem bohužel přecitlivělá na většinu léků a nevím, co by mi pomohlo. Je mi po nich zle a nebo naopak vůbec nepomůžou. Chtěla jsem se i zeptat na tu latentní tetanii, jestli by se na to nemělo brát i něco jiného. Bylo mi pouze řečeno, že to vlastně není nemoc. Je mi 17, opakuji již potřetí ročník a nemůžu dále zameškávat. Praktická lékařka mi řekla, že mi bohužel nepomůže, že musím docházet na psychoterapie. Vím, že se jejich účinek nedostaví ihned, proto jsem se chtěla zeptat na nějaké medikamenty. Za jakoukoli radu Vám děkuji.

Dr. Ducháč, 7. října 2007

Simona: Pokuste se zapátrat v paměti, zda-li se neudálo něco před nástupem Vašich obtíží, co by mohlo být příčinou. Zahraniční cesta, "jídelní experiment", extrémní stresová zátěž, sportovní exces .. Dále bych rozhodně doporučoval provést bakteriologické a parazitologické vyšetření stolice. Po odběru materiálu na vyšetření bych doporučoval přeléčení ATB - NORMIX - látka působící téměř výhradně ve střevě. V případě neúspěchu by bylo vhodné provedení endoskopické vyšetření tlustého střeva a alergologického vyšetření na potraviny. Dále pak dle výsledků.

Simona, 6. října 2007

Dobrý den, již dva týdny trpím průjmem (několikrát denně) doprovázeným nauseou. Nemám horečku, nezvracím. Snažím se tedy dodržovat dietu, ale nepomáhá to. Začala jsem tedy brát Endiaron, ale bez jakéhokoliv efektu. Jsem časově dost vytížená a časté odbíhání na záchod mi vadí... Prosím poraďte, kromě nějaké angíny jsem snad nebyla nemocná a teď jem bezradná - netuším, oč by mohlo jít. Děkuji!

Dr.Ducháč, 3. října 2007

eva.e: Omlouvám se za opožděnou odpověď. Na přechodnou dobu by jste se mohla pokusit zmírnit obtíže jiným střevním antibiotikem - Normix. Musí Vám ho předepsat lékař a je poměrně drahý. Rozhodně vhodné kombinovat s Laktobacily. Po návratu by bylo potřeba zkusit zapátrat dále. Potravinové alergie, poruchy enzymatické výbavy atd...

Dr.Duchac, 28. září 2007

Je tezke neco vyresit za par dni, kdyz to trva roky. Jsem v zahranici. Vracim se v nedeli, pak Vam odpovim.

eva.e, 27. září 2007

Dobrý večer,
obracím se na Vás s problémem, který mne trápí již podle mého odhadu 4 doky, možná déle, nyní se problémy stupňují... trpím častými průjmy, téměř po každém jídle. Nemomohla mi ani dlouhodíbá konzumaci Activie, zkoušela jsem i Lactimel a obdobné výrobky, endiaron ani živočišné uhlé mi již také nepomáhá. Snad jsem vypozorovala trochu pozitivní změnu v Egyptě při užití léku Antinal (stejná nosná látka jako Ercefuryl). Příští týden odjíždím na měsíc doAfriky a přiznám se, že vůbec nevím jak tam budu tyto problémy řešit. Mám náročné manažerské povolání. je mi 42 let, 60 kg, 156 cm. Snažím se jíst zdravě. Prosím, mohl byste mi poradit? U lékaře jsem byla a obdržela Endiaron. Děkuji.

Dr. Ducháč, 29. července 2007

Sylva: To už je lepší HYLAK. Jsou to bakterie, které se běžně ve střevní flóře vyskytují a je indikován právě u průjmů. Na Aktimel bych moc nevsázel. To je 90% je reklama...

Sylva, 28. července 2007

irena.poncho@seznam.cz:
ahoj, ja mam ted taky problemy... a jestli znas Actimel, ktery obsahuje prave ty spravne bakterie pro streva, ktery ale nemuzes pri prujmu, tak existuji i leky s temito dobrymi akteriemi - lecivymi. Ja jsem si koupila od firmy Swiss - LACTOBACILY 5. Cena je kolem 180 Kc. Snad Ti to pomuze. Jinak vyhledej lekare, ja v pondeli prave vyhledam.

Dr. Ducháč, 11. července 2007

irena.poncho@seznam.cz: Trochu jsem zapátral na webu a našel následující - http://prionord.cz/projects/colitiscrohn/product.asp?product Id=5438&detailSubCatCode=134. Ze článku vyplývá, že metoda je stará asi 2-3 roky, ale zatím u nás nebyla v praxi využita a ani ji nikdo neposkytuje.

Dr. Ducháč, 11. července 2007

irena.poncho@seznam.cz: Asi mám mezeru ve vzdělání, ale o tomto způsobu opravdu nic nevím.

irena.poncho@seznam.cz, 11. července 2007

Trpím opakovanými průjmy s následnou dehydratací, léčba opakovaná a již neúčinná. V televizi jsem viděla léčbu pomocí střevních parazitů, ktaří udržují své domovské prostředí v harmonii a tím jsou člověku v tomto případě užiteční. Prosím porad´te, kdo mi takovou léčbu naordinuje. Předem děkuji.

Dr. Ducháč, 9. července 2007

{$Anonimík :(:34$}: Pro tebe mám bohužel jen radu, svěř se rodičům a navštivte lékaře. Sama se rozhodně do ničeho nepouštěj. Pokud na příčinu nepřijdou, ozvi se znova a můžeme pátrat dál společně, ale zatím rozhodně ne.

Anonimík :(, 2. července 2007

Dobrý den, jsem ještě dítě a trápí mě plynatost a již od Vánoc mám nepravidelné průjmy (většinou jednou týdně). Chtěla bych se zaptat, co s tím? Hlavně jak vyléčit tu plynatost :(?? Jsem z toho docela zoufalá, děkuji

Dr. Ducháč, 27. června 2007

Samozřejmě, že to normální není. Rozhodně navštivte gastroenetrologickou ambulanci. Může se jednat o potravinou alergii nebo zánětlivé onemocnění střevní a jsou i další možnosti. Rozhodě to řešte. Tento stav organizmus velmi vyčerpává.