Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » kolonoskopie

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

kolonoskopie

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Vladimír, 11. prosince 2015

Dnes jsem absolvoval toto vyšetření u p. MUDr. Zedníka v Uhříněvsi. Byl jsem z toho vyšetření doslova podělanej strachy, jednak ze samotného průběhu vyšetření, jednak z toho, co mi doktor řekne za výsledek. Nehrál jsem si na hedinu - zaplatil jsem si takové "oblbovací" dýchání z bomby - jako kdybych byl po tom opilý. Takže samotné vyšetření naprosto ok, jenom jsem to trochu cítil, když při zavádění projížděl zatáčkou střeva. No a výsledek - rovněž ok. Takže jsem naprosto šťastný!
Jenom mě tak napadlo: jsem 6 roků abstinent (pití mě přestalo bavit), takže příště (doktor řekl cca po 4 - 5 letech) se s ním domluvím - když si jako abstinent dám předem půl deci vína, tak oblbovací účinek je (u mě po těch 6 letech nepití) totožný jako dýchání plynu za 500,- Kč.

josef, 14. listopadu 2015

Mám to za sebou a bez injekce. Celý problém s bolestí je v nutném nafukování střeva spolu se zaváděním sondy. Sonda vůbec nebolí, jen to nafukování připomíná bolest zaražených ... větrů. Natřikrát byla sonda zavedena až na konec. Myslím, že bolest se odvíjí od toho, jak rychle nafukuje střevo, nevím, jestli to jde nějak ovládat vyšetřujícím doktorem, ale myslím, že ano. Ale dalo se to vydržet, jak se střevo roztáhne, tak bolest povolí. Pak se člověk překulí na záda a lékař pomalu vytahuje sondu a prohlížíte spolu co máte uvnitř, pohoda. Pak už nic nebolí. Nakonec mi dali trychtýřek do zadku, abych se odvětral, ale moc to nepomohlo. Nejvíc pomůže zvednout zadek co nejvýš, třeba si kleknout na gauč a hlavu dát až na podlahu a pak je odvětrání rychlé. Den předtím jsem začal s fortransem ve 4 odpoledne, během hodiny jsem pil doporučený litr, tedy co deset minut skleničku dvoudecák. Za hodinu a 50 min to přišlo a bylo to docela bouřlivé vyprazdňování. Protože ani po třetím litru nebylo v míse čisto, odhodlal jsem se k vypití i 4 litru. Trochu mně znervóznilo, že vyprazdňování už bylo takové nijaké a tak jsem pochyboval, zda bylo nutné ten poslední litr pít. Na kolonoskopii jsem šel po objevení krve ve stolici s podezřenim na vnitřní hemeroidy, což se potvrdilo. Od injekce mě přemluvila sestra, když jsem ji sdělil, že míním odjet autobusem nebo vlakem a dnes jsem tomu rád. Šel jsem s odhodláním, že hrdinu hrát nebudu a nechám si dát injekci. Dnes tvrdím, že to není až tak nutné. Snad vám moje zkušenost pomůže při rozhodování a rozplyne obavy z vyšetření.

Saras, 8. října 2015

Absolvovala jsem kolonoskopii v Jičíně a chtěla bych poděkovat Mudr. Gillovi a sestřičkám za profesionální a citlivý přístup. Samotné vyšetření si vůbec nepamatuji a pročištění střeva Picogrepem vnímám jako velmi příjemné.

Jitka, 9. srpna 2015

Odpoledne jsem vypila Fortrans, celé čtyři litry, vše v pohodě akrát se mi rozjíždí bolest hlavy. Můžu si vzít čtvrt paralenu? Děkuji :-)

miloslav strnad, 11. června 2015

Vazeni,nebojte se tohoto vysetreni;dieta a priprava je horsi nez samotne vysetreni!Doporucuji se objednat v UVN Praha,jsou to profici!Pochvala a uznani MUDr.Laclavovi a pi Ing.Setnickove.Vysetreni 8.6.2015 probehlo bez komplikaci.Dik.S.

Blanka, 23. května 2015

Ve čtvrtek 21.5. jsem byla na creaningové kolonoskopii.
Vyšetření bylo v pohodě, Vše bylo v pořádku, ale ve čtvrtek večer mě začal bolet konečník a bolesti přetrvávají stále a jsou velice nepříjemné. Začala jsem se mazat gelem z dubové kůry, ale bolesti stále přervávají.
Na přípravu očistění střeva jsem dostala Picoprep.
Může se jedna o nějakou alergickou reakci a problémy přejdou? S hemeroidy jsem se nikdy neléčila, tak nevím co s tím. Děkuji za odpověď.

Olga, 18. dubna 2015

Ahojky, včera jsem absolvovala kolonoskopii v Gastromedicu Pardubice. Nebála jsem se, ale dávají všem injekci analgosedace, během minuty jsem spala a probudila se až na dospávacím pokoji :)). A vše OK. Pan doktor i sestřičky milí, prostředí moderní, prostě nebojte se, není čeho!!!
Jo, teď v úterý jsem si ještě střihla vytržení osmy dole, hádejte co je horší? Oboje v pohodě :-)))
Přeju včem dobrý výsledek vyšetření.

Josef, 16. dubna 2015

Dobrý den, včera jsem absolvoval kolonoskop. vyšetření- P.R: norm.nález,okolí anu klidné, ampula hladká, klidový nález v rectu, četné divertikly v obl. sigmatu, klidné vstupy, drobný polýpek zahlédnut za řasou o obl. kolon desc.,při zpětném chodu nenalezen...,obě flexury včetně kolon transversum bpn., kolon asc. bpn. coecum přehlédnuto včetně ileocékálního ústí a Bauhinské řasy, vše norm.
Po vyšetření mám trochu potíže s krvácením z konečníku v malém množství. Může to být, nebo by to mohl být problém? Žádné bolesti nemám. Děkuji za odpověď.

Mirka, 12. dubna 2015

Dobrý den,prosím o radu.Byla jsem na kolonoskopii (7.4.2015) a od té doby nejenže mi jdou špatně větry, ale nemohu ani pořádně jíst. Hned jsem plná a nedostanu do sebe nic. Jím ještě tak snídani, ale pak už cítím plný žaludek. Včera jsem byla tak plná, když jsem zkoušela oběd (bramborový guláš), že jsem si potom večer sama vyvolala zvracení, jak mi bylo špatně od žaludku. Můžete mi poradit, co dělat? Stále ještě jsem nebyla na stolici (jen předevčírem ze mě vytekla voda a trochu zbytků stolice. Potřebovala bych se vyprázdnit, ale nevím, jak. Je mi 59 let. Děkuji za odpověď.

Pacientka, 22. února 2015

Pacient:
Trochu jste mě uklidnil, děkuji.
Mě to čeká zítra a nervy teda pracují dost. A to už mám za sebou léčbu rakoviny a operaci, ale tohle vyšetření mě i přesto strašně děsí.

Irena, 21. února 2015

Dobrý den,
absolvoval prosím někdo kolonoskopii ve FN Plzen-Lochotín?Jaké máte zkušenosti z vyšetření?

Pacient, 19. února 2015

Pokud vám lékař doporučí kolonoskopické vyšetření tlustého střeva, neděste se a buďte úplně v klidu. Budete naprosto přesně vědět, jak to s chudákem střívkem doopravdy vypadá, protože kamera nelže, na rozdíl třeba od sonografie které i selže. Je naprosto skvělé, že se takto přesná metoda provádí a už vůbec se neklepejte strachy. Jak samotné vyšetření, tak i vyprazdňování během přípravy na tento zákrok nebolí. Dva dny před výkonem kašovitá strava, den před výkonem půst a projímadlo, (PICOPREP mi i docela chutnal) ke kterému si dáte čtyři, pět, notorici mohou i šest či sedm půllitrů pi ……pardon vody. Nastane celodenní běhavka lehčího rázu bez křečí, kdy z vás teče skoro čistá voda a na druhý den už jen zajdete do špitálu či na polikliniku, tam dostanete kraťasy s dírou na zadku, kdo chce i analgosedaci sloužící k utlumení případné mírné bolesti a za deset minut v případě hladkého průběhu bez dalšího zákroku jste vyšetřeni a všichni mají jasno, jak to s vámi vypadá. Půl hodinky či hodinku v případě analgosedace poležíte a potom hajdy domů. To je celý ten horor.o)))) Tak hlavu vzhůru a úsměv, fakt to vůbec nic není.

aneta, 17. února 2015

včera jsem byla na kolonoskopii, pila jsem 4 dcl roztoku síranu hořečnatého (ráno, v poledne, večer, ráno) k tomu normální pití - vodu s trochou džusu, čaje - 4 litry za den, večer už jsem působila jen jako průtokový ohřívač. Vyšetření proběhlo během 10-15 minut, bez injekce, asi ve 2 místech to bylo trochu bolestivé, ale nic co by se nedalo přežít. Střevo bylo krásně vyčištěné a hlavně je vše v pořádku. Při ochodu mě sestřička upozornovala, že může trochu bolet břicho, jak je tam vtlačený vzduch a že na velkou půjdu cca za 2-3 dny až se střevo naplní. Přišla jsem domů a za odpoledne jsem byla 2x - asi ještě zbytky po ranní 1 dcl toho projímadla, ale dnes už druhý den po vyšetření cítím pořád vzduch ve střevech a dokonce jsem už byla zase 2x na velké a voda to už nebyla. Je to normální - kde jsem to měla?

fellas, 17. února 2015

Dobrý den, zítra v 10:00 jdu na vyšetření kolono. Chci se zeptat zda si dnes večer mohu dát červené nebo bílé víno. Děkuji

httpman, 13. února 2015

Před pěti dny jsem ve vojenské nemocnici v Plzni absolvoval kolonoskopii a gastroskopii. Oboje v jeden den.

Nejdříve jsem šel na gastroskopii, kde mi do krku stříkli znecitlivující přípravek a pak mi tam zaváděli sondu. Bylo to velmi nepříjemné, především jak člověk cítil, že má něco v krku, co tam je navíc. Toto vyšetření jde ale dobře snášet, jenom při něm myslete na něco jiného! Nejhorší z celého vyšetření je moment, kdy sonda vnikne někam na pomezí jícnu a žaludku, protože dostanete dávicí reflex. Toto je prý zcela běžné. Hlavní je být v klidu a zkusit dýchat a zachvíli to přejde ;)

Vyšetření jsem přečkal bez úhony a za dvě hodiny jsem šel na kolonoskopii. V mnoha ohledech je příjemnější než gastroskopie. Nejdříve mi sestřička zavedla kanilu, kdyby bylo třeba podat zklidňující injekci. Bohudík jsem žádnou nepotřeboval. Pak přišel pan doktor a provedl vyšetření per-rektum. Pak začal zavádět sondu. Prvotní průnik je docela nepříjemný, ale nic co by se nedalo vydržet. Mnohem horší je, když sonda prochází v místě, kde střeva zatáčejí. V těchto místech jsem pociťoval poměrně silné bolesti. Do toho všeho do vás ještě nafukují plyn, aby se prázdná střeva roztáhla. Občas jsem se dokonce podíval na obrazovku, abych viděl jak to vevnitř vypadá. U mě to bylo naštěstí všechno v pořádku.

Abych to shrnul, tak celé je to hlavně o psychice. Důležité je se před vyšetřením dobře vyspat. Nejhorší na celém vyšetření je asi pití projímadla, kterého v mém případě - moviprep - bylo 2l. Chuť není dobrá, ale aspoň není vyloženě odporná. Všechno se to ale dá vydržet a myslím, že není nutné si nechat píchat injekce proti bolesti (navíc byste pak museli zůstat v nemocnici ještě dvě hodiny po vyšetření).

Doufám, že tímto příspěvkem alespoň někomu pomohu, takže hodně zdaru a hlavně pozitivní výsledky!

Lenka, 9. února 2015

Byla jsem dnes na kolonoskopii..... Týden předem jsem se
strachovala a to zbytečně! Nemusíte se bát. Fortrans nebyl dobrý, ale dala jsem 4 l během 4 h, zapíjela trochou vody se
štávou).Asi po půl hod. jsem začala běhat.... Ještě večer 2x, pak klid až ještě 1-2 x ráno.Ráno jsem se tak bála.. Píchli mi oblbovací injekci... Dívala jsem se i na monitor, je pravda, že jak tam vhání vzduch, tak mě bolelo břicho, takové křeče, sestřička byla moc hodná mačkala mi břicho at mě to
nebolí a měla jsem zhluboka dýchat. Personál super. Dá se to v pohodě zvládnout. Asi za 15-20 min hotovo možná i dříve, bylo to rychlé. Pomohli mi obléci a šla jsem na půl. Hod do odpočívárny. Žádný strach)) ta příprava a psychika je horší! Mám vše v pořádku))

Pavlína, 10. ledna 2015

Mám jít na kolonoskopii 20.1. ve 12,15 ve a docela se bojím, nemám tuchy, co mě čeká, paní doktorka se sestřičkou mě odkázaly na příbalový leták u projímadla EZICLEN a informační leták pro pacienta, ať si to přečtu, moc moudrá z těch informací tedy nejsem, poradíte mi, prosím, někdo, od kdy mám držet dietu a co vlastně smím pít a jíst a kdy naposledy ? Děkuji moc, jsem strachy bez sebe a nervy na pochodu :(.

patasz, 30. prosince 2014

Kolonoskopii jsem absolvoval v Bílovecké nemocnici. Oblékl jsem si trenýrky s dírou vzadu, lehl si, poprosil sestřičku o natočení monitoru abych se mohl také podívat jaké mám střeva :-D skoro vůbec to nebolelo, během výkonu pár krát změníte polohu ležení a za 5 minut je hotovo. Bez injekcí bez oblbováků, akorád máte trošku natlakované břicho, to se vyřeší trubičkou kterou vám zasunou do konečníku po výkonu.

David, 5. prosince 2014

Dobrý den.
Já byl na kolonoskopickém vyšetření dnes v nemocnici v Krnově.
Včera jsem přesně podle instrukcí vypil 4 litry roztoku Fortrans.
Každý sáček jsem si rozpustil v litru sladké neperlivé Poděbradky.
Vypít se to dalo, večer už ze mě šla pouze voda :)).
Vyšetření proběhlo naprosto v pořádku, dostal jsem "oblbující" injekci,
která zabrala cca po 5 minutách jsem byl v rauši :)). Ze začátku zavádění hadice jsem cítil
celkem tlak na břiše, ale ten pomalu odezníval. Na lehátku mi to připadalo sotva 5 minut
když mi sestra řekla že končíme. Poté mě odvedla do šatny, kde mi nabídla pomoc s oblečením,
kterou jsem odmítl s tím že to dokážu sám. Mezi oblíkáním jsem v kabince usnul :)) Došla sestra
a vzbudila mě, pomohla mi s oblečením a vyvedla mě do čekácí místnosti kde oznámila výsledky mému doprovodu
výsledky dopadly výborně. Toto vyšetření prováděl pan doktor Jaroslav Orlík, vynikající lékař. Lidi nebojte
se toho a běžte na toto vyšetření. I kdyby to mělo bolet, může vám to zachránit život. Hodně štěstí. :))

renata, 17. listopadu 2014

Pavel: děkuji za rady a popis, jdu 20.11..