Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » kolonoskopie

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

kolonoskopie

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Mirka, 13. listopadu 2014

Každý, kdo jde na toto vyšetření, jde se smíšenými pocity, obzvláště, když si načte všechny diskuzní příspěvky na netu.Prodělala jsem toto vyšetření za svůj život 2x- r.2009 a před 14ti dny. V obou případech jsem šla na "ostro", bez premedikace. Abych byla dobře vyčištěná jsem použila "klystýr", žádné projímadlo. Opravdu záleží na přístupu lékaře a sestřičky, je nutné dýchat do "břicha", tím se bolest zmenšuje. Všem přeji, aby to každý zvládnul bez emocí, bolestí a hlavně - aby byl výsledek v pořádku.

Pavel, 12. října 2014

Kolonoskopie? Co to je? Špatný výsledek jsem si ani nepřipouštěl, takže mé největší obavy byly z přípravy na tento zákrok. Ač jsem byl poučen z toho, co mám a nemám jíst oněch pár dní před zákrokem, přesto jsem řešil dilema složení stravy. 3 dny před kolonoskopií jsem si dal nějaký ten rohlík a jogurt. Den a pů před zákrokem jsem si naordinoval půst, který jak se ukázalo nebyl absolutně žádný problém dodržet. Přípravek na vyčištění střev PICOPREP byl bez problémů poživatelný (ovocná příchuť) + po každém sáčku cca 2,5 l čisté vody. Samozřejmě že né najednou, ale v horizontu cca 5 hod.. Na sále mě čekal "andílek", trenky s dírkou vzadu, inijekce do žíly. Probudil jsem se až ve vedlejší místnosti kde mi sesřička oznámila, že se mohu ustrojit a počkat si na výsledek. Výsledek nakonec OK!!! Zákrok proveden v nemocnici Jičín. VELKÝ dík panu doktorovi Gilovi a personálu na sálu. P.S. Na druhý den jsem potkal v jednom obchodě sestřičku ze sálu (čirá náhoda) a zeptal jsem se jí, zda-li opravdu se mnou "něco" dělali. A ona se jen mile usmála.

Zorka 1.října 2014, 1. října 2014

Všem, které čeká kolonoskopie, a mají strach, chci sdělit, že, to vůbec není tak strašné, jak znám z doslechu. Včera jsem to absolvovala a bylo to v pohodě. Fortrans jsem pila večer 3 litry, v noci 1 litr, špatně mi nebylo, ani žádné křeče. Samotný zákrok bez injekce, až po půl hodině, lehká bolest, sestra mi ji píchla a už jsem necítila vůbec nic. Bohužel mi lékař odstranil malý polyp, snad to bude dobré, výsledek bude za 14 dnů. Opravdu není čeho se bát. Zdravím všechny

tonda, 12. srpna 2014

Ahoj všem,dnes jsem byl na kolonoskopii a musím Vám sdělit že největší hrůza byly mé obavy....Fortrans,vyčištění,návštěva lékaře,na moji otázku o bolesti jen milý úsměv s vysvětlením celého zákroku a pak když jsem vše pozoroval na monitoru s vysvětlením lékaře a čekal stále nějakou bolest tak mne bylo sděleno že je již po všem.....Takže chci i tímto poděkovat svému lékaři a sestřičce a Vám dodat odvahy protože verdikt že jste v pořádku je k nezaplacení......

Romana, 30. července 2014

Včera a dnes jsem i já podstoupila kolonoskopii. Jsem ráda, že jsem tyto stránky našla před vyšetřením, hodně mi to psychicky pomohlo. První den jsem dostala injekci a spala, jak Šípková Růženka. Bohužel vyšetření přerušili, protože jsem po fosfátu nebyla pořádně vyprázdněná. Dostala jsem FORTRANS, který zabral už pořádně. Takže ráno nástup a zase stejná injekce, ale po ní jsem byla při celém zákroku při vědomí a plně jsem komunikovala s personálem. Vůbec jsem nespala, ale bolest jsem necítila, takže vyšetření proběhlo v pohodě.
Závěrem tedy:neodkládejte toto vyšetření kvůli strachu z bolesti, jen se psychicky ničíte. A velké Děkuji patří velmi milému personálu v MěN Ostrava Fifejdy!!!

Janina, 22. července 2014

Lenka: prosím, jak to v tom Šumperku probíhá? Poučí před zákrokem? Dají injekci? Máte na sobě ty kalhoty s otvorem? ...mám se do špk objednat a mám z toho docela hrůzu

Mirka, 15. července 2014

Dobrý den, na kolonoskopii jsem byla dnes poprvé. Pila jsem Fortrans, dalo se to, ničím jsem ho nedochucovala, spíš než s chutí jsem mela problém s tim množstvím, ale zvládla jsem. U vyšetření jsem dostala injekci, prý silnější, že jsem hubena, mam 50kg. Nepocitovala jsem žádný účinek omameni, ale zároveň žádnou bolest, jen menší tlak. Když mi doktorka řekla, že je konec, tak jsem tomu ani nevěřila. Cele to trvalo pul hodiny. Jo a nepoužívala vzduch, ale vodu. Je to opravdu v pohodě. Bála jsem se zbytečně. Tak držím všem pesti, ať to mají taky tak.

anaj, 19. června 2014

adina: Musím také reagovat na Váš příspěvek, nechtěla jsem nikoho strašit, jen jsem psala o svém zážitku. O ukončení vyšetření rozhodla sama paní doktorka, s tím že bude muset bude-li to nutné pokračovat v narkoze, Naštěstí se to bez ní obešlo, poslala mě CT břicha a vše bylo v pořádku. Na můj dotaz ohledně bolestivosti mi sdělila, že i v tomto případě jsou výjimky, kdy pacient takto reaguje, nejsem prý jediná. Píchnutí špendlíkem mě tedy opravdu nevadí, natož vrtání zubů. Nemusíte hned svým příspěvkem napadat někoho s jiným zážitkem než Vaším. Domnívám se toto forum slouží k vyjádření názorů, které nemusí pokaždé koresponovat se zážitky ostatních. Ještě podotýkám, že jsem tento zákrok absolovovala cca před 10 lety, bez narkózy a také bez problémů.

Freeman, 26. května 2014

Freeman: PS: pokud nějaká bolest byla, tak hodinu po skončení a byly to zaražené větry, tedy zvytek vzduchu, napumpovaný do střeva . Stačí střídavě poležet levá-pravá strana, zaprdět si od plic a je to pryč.

Freeman, 26. května 2014

Poprvé na kolonoskopii ? Já dnes . bez problému, bez bolesti, bez strachu. Povídání se setřičkou, prohlížení svého střívka na monitoru. Už vím, že obavy byly zbytečné. Moviprep: po malých skleničkách každých 10 minut dva litry. Až na tu příchuť: chutná jako čistič na koberce.Použitý.
Výkon bezvadný, doktor Roubalík je znalec.

božíprostoto, 19. května 2014

Anaj píše o narkóze, asi si neuvědomuje, že ta je více nebezpečná, než samotný zákrok.

adina, 19. května 2014

Nedá mi to, musím reagovat na komentář ANAJ. Pokud vám i vyšetření CT připadalo bolestivé, tak trpíte zřejmě i při píchnutí špendlíkem. Váš názor není směrodatný. Nestrašte budoucí pacienty. Kolonoskopie je méně bolestivá než vrtání zubu. Neprožívejte se tolik, vážená anaj.

Lenka, 13. května 2014

Dnes jsem byla na kolonoskopii v šumperské nemocnici u pana primáře Strnada a bylo to úplně v pohodě. Tři noci jsem nespala, četla hrůzy na internetu, ale ve skutečnosti
to fakt nic nebylo. Akorát tlak a to jen v určitých místech. Jednou byl tlak trochu silnější a to mi sestřičky mačkaly břicho, aby to tak nebolelo. Za 10 minut bylo po vyšetření.

mafi, 13. května 2014

Namísto fortransu doporučuji picoprep, jsou to jen dva sáčky, rozmíchají se ve sklenici vody, jeden ráno, další po 6 až 8 hodinách. Je však třeba den volna, nebo mít v dosahu toaletu, čistí dobře. Fortrans je opravdu nechutný, osobně jsem ho vyzvracela po požití první skleničky.

anaj, 13. května 2014

U mě kolonoskopie , provedená v rámci prevence, byla bohužel nepříjemná a musela být přerušena pro velkou bolestivost, nemyslím si, že bych se bála, manžel tento zákrok absolvoval již dvakrát a neměl žádné problémy ani bolesti. Následně jsem byla poslána na CT břicha - kolografii a a též nic příjemného. Takže je to asi u každého individuální. Pro mě osobně zákrok, bez kterého se doufám obejdu. A pokud bude nutný, tak v narkóze.

adina, 7. května 2014

Mám tři hodiny po kolonoskopii. Injekci jsem odmítla, i bez ní se zákrok dal vydržet. Jsou to spíše pocity plného břicha, kdy nemohou odejít větry. Takže opravdu nic, co by vás mohlo znepokojit. Vše proběhlo hladce. MUDr. Chudý z berounské nemocnice je velmi příjemný pán, vyšetření provádí citlivě, povídá si s vámi, vřele doporučuji. Hned po zákroku se můžete napít a najíst. Doporučuji, dodržujte dietu alespoň pět dní před zákrokem a nechte si napsat Movi... nikoli Fortranz, nebo tak nějak se to jmenuje. jelikož u Movi... pijete pouze dva litry dobře ochuceného roztoku. Nebojte se, opravdu není čeho. Hezký den.

Blanka 22.dubna 2014, 23. dubna 2014

Dobrý den, dnes jsem byla na kolonoskopii u pana doktora Pokorného v Brně na Ponávce a vše bylo bez bolesti. Dostala jsem injekci a nic jsem necítila. Vše proběhlo hladce a rychle, strach a nervy před vyšetřením jsou zbytečné. Pan doktor i sestřičky byli velice příjemní.

Květuše, 17. dubna 2014

Dobrý den.Včera jsem podstoupila kolonoskopii v Litoměřicích u pana doktora Ondřeje Štěrby.Opravdu ten strach před výkonem je zbytečný.Přístup pana doktora a setřičky byl vynikající,ošetření bez bolesti.Sestřička mi píchla do žíly a prakticky jsem nic nacitila.Po výkonu mu pan doktor řekl,že je vše v pořádku a výsledky zašle praktickému lékaři.Děkuji moc panu doktorovi Štěrbovi za jeho přístup k mé osobě a přeji mu hodně úspěchů v jeho oboru.Děkuji K.R.

petra79, 11. dubna 2014

Ahoj všem,já podstoupila kolonoskopii zrovna dnes.Asi jako většina jsem se toho bála,ale můžu říct za sebe,že nejhorší bylo vypít roztok Fortrans.Dala jsem do sebe pouze 2 l a skleníčku.Víc jsem do sebe nedostala páč jsem začala zvracet,ale ve finále to stačilo pro ně,ale je fakt že ještě něco vysáli.
jinak postup stejný,tzn. injekce,samotné vyšetření a alou domů,kde jsem se konečně po dvou dnech najedla a šla jsem spát :-)

gasli@seznam.cz, 9. dubna 2014

Na kolonoskopii jsem byla v MN na Fifejdách v Ostravě u pana doktora Kovaly. Musím pochválit jak přístup pana doktora, tak sestřiček. Nejhorší na celém vyšetření byla příprava- vypití roztoku, poslední litr jsem málem vyzvracela. Před samotným vyšetřením mi píchli injekci proti bolesti a na zklidnění. Byla jsem celou dobu při vědomí, nic mne nebolelo. Po vyšetření to pak bylo horší, asi tak po hodině asi až odezněl účinek injekci se bolesti dostavily, ale dalo se to vydržet, trvalo to asi 1 hodinu. Celkově bych to zhodnotila: raději na kolonoskopii, než k zubaři:-)