Nacházíte se:

Defekace.cz » Radíme si » kolonoskopie

Poradna

Tato poradna poskytuje prostor pro Vaši vzájemnou výměnu informací a zkušeností a na dotazy k nám lékařům, týkající se chronických (dlouhodobých) problémů s vyprazdňováním. Tématem poradny nejsou náhle vzniklé (akutní) obtíže a problémy týkající se dětí, které nelze efektivně řešit jinak, než návštěvou lékaře.

Vzhledem k narůstajícímu počtu obdobných dotazů jsou některé odpovědi již zpracovány souhrnněji a zařazeny do sekce Nejčastější dotazy. Vaše nápady a názory ohledně webu samotného rádi uvítáme v sekci Náměty a připomínky.

kolonoskopie

Nový příspěvek
*core_text.captcha
Vygenerovat nový obrázek

Crohn, 4. dubna 2014

Ahoj všem, včera jsem byla na vyšetření kolonoskopie. Myslím, že díky diskuzím, kde spoustu lidí píše jak je to nepříjemné a je někdy i "peklo" jsem se velmi bála. Vím, že každé tělo reaguje jinak, ale byla jsem na tomto vyšetření a nedali mi žádnou tabletku proti bolesti a musím říct, že jsem necítila vůbec nic, ani bolest, ani nepříjemný pocit.Pokud mohu poradit vyberte dobrého lékaře. I říznutí papírem do prstu mě bolí víc než kolonoskopie s Dr. Přemyslem Faltem, Vítkovická nemocnice Ostrava. Takže nebojte se:)

Zdeňka, 18. března 2014

Lidičky, nečtěte co kdo zažil, nebo nezažil při kolonoskopii,taky jsem se třásla jako ratlík, nespala celou noc, ale všechno v pohodě, MUDr. Bužga - Ostrava, perfektní lékař, perfektní setřička, nic jsem necítila,
vyšetření dopadlo dobře, za ten strach to fakt nestojí.

Zuzka, 18. února 2014

Dobrý den, omlouvám se předem za dost možná trapnou otázku, ale mám jít na rektoskopické a kolonoskopické vyšetření a zrovna v daném termínu mi vychází perioda. Je mi to dost nepříjemné už takhle. Řeší se to nějak nebo... Moc děkuji za odpověď.

Pavla, 7. února 2014

Dobrý den,
čeká mne vyšetření kolonoskopie - včera jsem si vyzvedla v lékárně přípravek Picoprep - chtěla bych se zeptat na zkušenosti po užití tohoto laxativa - za jak dlouho nastoupí účinek?? v lékárně mi doporučovali vzít si den volna, ale v dnešní době, kdy je člověk rád, že má práci, si můžu dovolit vzít volno pouze na to vyšetření....Prostě bych chtěla vědět, jestli je nástup účinku opravdu až třeba po těch 6 hodinách, abych mohla aspoň na dopoledne do práce. Moc díky za odpověď!

Andrea, 5. února 2014

Dnes jsem zhruba před necelými 2 hodinami podstoupila kolonoskopii.Ve Vsetíně.A chtěla bych všechny uklidnit.Sestřička mi před tím dopodrobna popsala vše co se bude dít.Také jakou spolupráci si přestavuje ode mne.Pak mi píchla injekci do žíly.Celé se to trvalo 10 minut.Žádné drama,ani bolesti,snad jen tlak,ale pokud budete bez stresu a budete se řídit jejich instrukcemi tak se to dá zvládnout.Sestřička první chtěla at ležím na zádech,injekce fungovala,tak jsem byla taková vláčná.Chtějí at je člověk uvolněný jako jak sesřička řekla hadrová panenka.Žádnékřeče nic,za chvíli bylo po tom.Pak jasem se normálně oblekla.Trochu se točí hlava,ale to po hodině odezní,ted můžu dělat naprosto vše.Snad jen chvíli takové křeče v břiše po tom,ale to má člověk i když něco špatného sní.Nejhorší na tom byla ta včerejší celodenní hladovka a dostat do sebe a prázdného žaludku ten hnusný slaný,fakt odporný sajrajt.To se téměř nedalo.Jinak kdybych u nás ve Vsetíně tohle měla znova podstupovat,tak se už vůbec opravdu nebojím.

Hanča, 31. ledna 2014

Dobrý den, včera jsem ve svých 29 letech také absolvovala 1. kolonoskopii. Dočetla jsem se, že u štíhlejších lidí bývá vyšetření více bolestivé a jelikož mám 50kg, tak jsem už týden kvůli tomu ani nespala. Není to tak! Dostala jsem analgosedaci a víc nevím. Přesně takový průběh jsem si přála. Na vyšetření jsem byla v Litoměřicích u pana Prim. Svobody. Jsou tam moc hodné sestry a jednají s vámi opravdu velmi laskavě. Dnes ani nevim, že jsem na takovem " ošklivém" vyšetření byla. Myslim si, že je to celé o lékaři a sestrách, zda vám to budou chtít co nejvíce ulehčit.

Hanka, 22. ledna 2014

Čeká mne kolonoskopie. Čtu tady chválu i stížnosti, ale prosím pište i o kterou konkrétní nemocnici či město se jedná, ať se podle toho můžeme my čekající zařídit! Děkuji.

Marta, 16. ledna 2014

Včera jsem absolvovala kolonoskopii v nemocnici v Benešově.Po velkých obavách vše proběhlo perfektně díky velmi vstřícnému přístupu sestřiček i pana doktora Burdy.
Určitě si všichni zaslouží můj velký dík.Nepříjemná byla pouze vyprazdňovací příprava střeva.Samotný zákrok jsem po injekci prospala.Pouze po výkonu jsem několikrát zvracela, což byla reakce na analgosedaci,
Nebojte se tohoto vyšetření, hlavně není dobré se nechat vynervovat z diskuzí na netu.
Každý člověk je individualita, proto to probíhá různě.Hlavně záleží na lékařském přístupu.Tak, že ještě jednou dík, pane doktore,i sestřičky!

Nojbec, 2. ledna 2014

Jak daleko do organismu se zasouvá kolonoskop při kontrole tlustého střeva na potenciální výskyt nádoru?

Jirka, 16. prosince 2013

Dneska mám po kolonoskopii,průběh :
Díky internetovým žvástům které jsem prošmejdil všechny 14 dnů obav a strachu byly na celém vyšetření to nejhorší,vás co to čeká vykašlete se na to,nepatrejte po internetu každý člověk je individuální ale já co se kolonoskopie týče říkám že zubař je daleko větší bolest.Kolonoskopie je bezbolestná !!! Všem přeji co možná nejmeně obav a dobré výsledky.

Ája, 2. listopadu 2013

A ano, Lálo, byla jsem na kolonoskopii ve vojenské nemocnici v Brně, před 5ti lety na gastro tamtéž a to vše uvedené v předchozím komentáři ještě umocňovaly arogantní a výsměšné poznámky vámi uváděné sestry pracující na tomto oddělení, takže zrovna píšu stížnost na tuto sestru na ministerstvo zdravotnictví. Není to poprvé, co se za poslední dobu s takovým jednáním sester, ale i doktorů setkávám (např. neurologie u sv. Anny v Brně-MUDr. Weiss, nebo neuroložka MUDr. Puldová na poliklinice v Lískovci v Brně, nebo MUDr Svoboda neurolog taktéž ve vojenské nem. v Brně - ten mě dával dokonce neslušné návrhy) a došla mi trpělivost. Měl by to udělat každý, protože si platíme zdravotnictví a doplácíme nemalé částky na léky a toto si nemusíme nechat líbit

Ája, 2. listopadu 2013

Nemůžu s Vámi souhlasit a docela mně nadzvedávají názory, že je to brnkačka. Prodělala jsem cca 6 operací v oblasti břicha, mám nabouraný žlučník, bolesti hrudní a bederní páteře a od toho všeho se odvíjí fakt, jestli vás kolonoskopie bude bolet, nebo ne. Jsem dost silná osobnost, zažila jsem dva porody, po operaci vaječníků jsem druhý den po propuštění šla do práce (uklízet,opravdu nejsem žádná sračka), sama jsem si vyndávala stehy z jizvy po mimoděl.těhotenství, dívala se, jak mi v lok.anestezii operují nohu, po 14 denním záchvatu migrény chtěla skočit z okna, byla třikrát na gastroskopii, 3x operace nosu po otevřené zlomenině, liposukci na třech místech najednou, ale to vše nebylo nic, proti kolonoskopii s třemi dávkami sedativ. Mám podezření na Chrona pro dlouhotrvající průjmy a bolestivé stolice a větry. Kolonoskop mi zasunuli pouze po esovitý tračník, bylo to, jako by mi tam zasouvali nůž bez sedativ. Museli to ukončit, protože můj řev byl slyšet až na ulici a děsila jsem pacienty v čekárně. Jsem třetí den po pokusu a mám takové bolesti střev, žlučníku a celé pánve jako např před menstruací a bolesti, hrudní i bederní páteře, že bych je nikomu nepřála. Je to prostě případ od případu a bohužel až na stole zjistíte, do které kategorie patříte vy. Diskuze opravdu nemají smysl. Zdravé střevo nebolí, ale bolavé bohužel ano a dost

Verča, 28. října 2013

Platí prospustka v den kolonoskopie? Zaměstnavatel mi tvrdí, že jen 4 hodiny, ale v zákoníku není časové omezení. Všude se uvádí, že v den podání injekce nelze řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost.

Nikola, 14. října 2013

Ahoj,dnes jsem byla na vyšetření kolonoskopie. Je mi 19let. Mela jsem strach podle toho co jsem četla v přispěvcich a musím rict ze se to da vydržet :-) Četla jsem že to více bolí hubené lidi ja mam 45kilo a v pořádku. Nejni se čeho bát . Byla jsem na tom v nemocnici Českých Budějovicích a musim rict ze sestricka i doktor byly velice príjemny ;-) takže doporucuji :-) dostala jsem injekci (oblbovák ) proti bolesti a uvolnění a vše proběhlo v pořádku :-) dvakrat mě to zatlačilo a jinak žadná bolest,takže žadnej stres :-) :-)

Hana D, 27. září 2013

Ahoj,po rakovině konečníku chodím každý rok na kolonskopii.Musím říct, že souhlasím s názorem,že pokud je střevo zdravé, dá se to vydržet.Pokud je problém, tak ne.Před ozařováním jsem každému dle své zkušenosti tvrdila, že je to v poho, je nepříjemné a chvilkama to zabolí, ale jinase to dá přežít.Po ozařování mám zřejmě srůsty a citlivá střeva. Loni jsem to nedala vůbec,řvala jsem bolestí, doktor to nakonec ukončil u druhé zatáčky.Tím pádem mi letos dali analgosedaci s anezteziologem a SUPER! Jen kanyla, pak 3 různé injakce do ní a víc nevím.Probudila jsem se těsně po výkonu naprosto bdělá a strašně nafouklá, díky analgosedaci me¨doktor mohl víc nafouknout, aby se dostal až na konec, což by při vědomí nemohl.Taky u ufikl polyp,No, vzduch jsem zdárně vyprděla a z průběhu vyšetření jsem nadšená Proč se to tak nedělá vždycky,to se tomu doktorovi lépe pracuje s ječícím a zmítajícím se pacientem? Nechápu....

slunicko, 14. září 2013

Přidám také svou zkušenost s kolonoskopii na které jsem byla v pátek 13. :-) v Neratovicích a můžu říct,že za ten strach to ani nestálo.Pan doktor i sestřičky jsou vynikající.Dostala jsem injekci proti bolesti a nic jsem necítila a za chvilku to bylo hotové.V Neratovický nemocnici jsem podstoupila už několik nepříjemných zákroků a vždy to bylo v pohodě.Velké plus pro tuto nemocnici.

Cokolada, 7. srpna 2013

Lála:
Naprosty souhlas s hodnocenim Vojenske nemocnice v Brne. Tato sestra zde stale prace a stale si nevidi do pusy. Nahodou jsem se probrala z analgosedace drive a slysela vsechny jeji nechutne komentare k moji osobe. Rekla jsem ji svoje a informovala i osetrejujiciho lekare. Snad si nekdo konecne uvedomi ze toto neprofesionalni jednani poskozuju nemocnici. Opravdu jsem na neco podobne jeste nenarazila a pevne doufam ze nenarazim.

Gábina, 17. listopadu 2012

Renata:
Dobrý den, nemohu souhlasit s názorem Renaty, že ÚVN Praha není nejlepší nemocnicí pro tento zákrok, protože já byla včera na tomto vyšetření zrovna tam, vyšetření provedla MUDr. Alice Štrosová a já byla s její prací naprosto spokojená a až překvapená, jak toto vyšetření proběhlo v pohodě, žádném stresu, všichni byli příjemní a co je hlavní VŮBEC MĚ TO NEBOLELO a to mám prý dost zakroucená střeva a tudíž nebylo zcela jednoduché jimi projít..... Celé vyšetření trvalo cca 20 minut, dostala jsem slabou (asi normální) dávku Midazolamu a Fentanylu, na uvolnění a proti bolesti a vyšetření mohlo začít. Celé jsem ho pozorovala na monitoru a paní doktorka mne o všem, co bylo vidět informovala. Při vyšetření docházelo k proplachu střev slabým prodem vody a odsátí nečistot (jak bylo vidět na monitoru) a celkově jsem měla pocit asi jako bych byla trochu nadmutá. Sestřička mi občas zatlačila na břicho, když bylo potřeba se dostat do další části střev a já pořád čekala, kdy přijde ta nesnesitelná bolest, o které všichni mluví a píší na internetu. Nic nepřišlo a když jsem se paní doktorky ptala, jak to, že to vlastně nebolelo, tak mi řekla, že u nich to 90% pacientů nebolí a 10% si stěžuje na nesnesitelnou bolest. Nevím, asi když má někdo srůsty ve střevech po operacích, tak to bolet může, ale pokud je někdo nemá, tak se toho nebojte, je to v pohodě. Pro vyprázdnění před vyšetřením jsem použila PICOPREP a musím souhlasit s tím, že je to velmi "příjemná" forma vyprázdnění, chutná skvěle a pokud máte těch 300,- Kč, tak se rozhodněte pro něj a ne pro FORTRANS. A ještě jedna poznámka. Pokud někdo prodělal ledvinovou koliku a i kolonoskopii, tak mi musí dát za pravdu, že ledvinová kolika je neskutečná bolest, která se vydržet nedá a člověk má chuť křičet, ale kolonoskopie je proti tomu nic..... Takže se nenechte vystrašit ještě dříve, než na toto vyšetření půjdete. Je to velmi subjektivní a záleží na tom, jak kdo dokáže snášet bolest. A já mohu ÚVN jen doporučit a pokud bych měla jít znovu, půjdu zase tam. Vybrala jsem si je proto, že mám velmi dobrou a letitou zkušenost s jejich lékaři na kardioologii a urologii a nyní mohu potvrdit, že i na Oddělení gastrointestinální endoskopie jsou lékaři, kteří mají dobré ruce a citlivý přístup k pacientům !!

Marie, 8. listopadu 2012

moje zkusenost s vysetrenim je vyborna,byla jsem po druhe tak jsem se obavala vice nez vysetreni toho napoje ,ktery budu muset vypit.po porade s pani doktorkou me predepsala recept na napoj,ktery kdybych dostala na navsteve tak bych ani nepoznala ,ze se jedna o vyprazdnovaci napoj,fakt super,zaplatila jsem za nej sice 300kc,ale sla bych do toho zase.A vysetreni se prosim nebojte,je to sice neprijemne,ale ne tak bolestive jak nekteri lide pisi,ze rvou bolesti atd,pokud dostanete injekci na utlumeni,tak se to da vse vydrzet a za 15 minut je po vsem.preji vsem nebolestivy zakrok.

Renata, 25. září 2012

Majs: Jeto fakt hrozné též jsem řvala bolestí mě bolel celý zákrok injekce byla slabá vůbec nepomohla no děs a hrůza vojenská nemocnice asi opravdu není nejlepší nebo nevím prostě vás berou jak na běžícím páse a nic vám pomalu neřeknou naštěstí tam nic nemám.