Nacházíte se:

Defekace.cz » Trocha teorie » Anatomické poznámky

Pomozte Nám, my pomůžeme Vám

Hledáme ženy, které trpí nechtěným únikem plynů i stolice, a které by byly ochotny se zapojit do výzkumného projektu – léčby střevní inkontinence novou chirurgickou technikou.

» Číst dále

Anatomické poznámky

MUDr. Vítězslav Ducháč, aktualizováno 3. prosince 2009

Vysvětlovat anatomii lidského těla bez obrázku je téměř nemožné, ale protože ten správný obrázek se teprve tvoří, tak bych se zde pokusil aspoň vysvětlit několik, na těchto stránkách opakovaně používaných, termínů.

  • Esovitá klička – předposlední oddíl tlustého střeva, který obdobně jako rektální ampula slouží k shromaždování stolice před defekací. Esovitá se jí říká pro její typický tvar. Je umístěna v levé jámě kyčelní.
  • Rektální ampula (rektum) – rezervoár sloužící k shromaždování stolice a svými silnými stahy se aktivně podílí na defekaci.
  • Anální kanál – krátký 3-4 cm dlouhý kanál mezi rektální ampulou a zevním ústím konečníku. Sliznice v jeho horní části je jedním z nejcitlivějších míst lidského těla. Umožňuje odlišení plynného, tekutého a tuhého obsahu.
  • Vnitřní svěrač – kruhovitá vrstva hladké svaloviny obklopující anální kanál, která za normálních okolností je neustále kontrahována (sevřena) a tím zajišťuje kontingenci. Tento svěrač není vůlí ovlivnitelný.
  • Zevní svěrač – kruhovitá vrstva příčné svaloviny, umístěná zevně od vnitřního svěrače. Je vůlí ovlivnitelná a hraje proto hlavní roli při nutnosti potlačit defekaci.
  • Pánevní dno – několik symetricky uložených svalových skupin zevně pevně připojených k pánevním kostem a uprostřed spojených pevným vazivem. Slouží jako dno břišní dutiny. Ve střední části jí prochází močová trubice a anální kanál u muže, u ženy ještě pochva.
  • Břišní lis – pomocný mechanizmus, kterým si pomáháme při defekaci. Spočívá v hlubokém nádechu, jeho zadržení a zvýšeném napětí svalů břišní stěny. Dojde k stlačení orgánů v dutině břišní směrem dolů a tím zvýšení tlaku na rektální ampulu.