Nacházíte se:

Defekace.cz » Trocha teorie » Konzervativní léčba

Pomozte Nám, my pomůžeme Vám

Hledáme ženy, které trpí nechtěným únikem plynů i stolice, a které by byly ochotny se zapojit do výzkumného projektu – léčby střevní inkontinence novou chirurgickou technikou.

» Číst dále

Konzervativní léčba

MUDr. Vítězslav Ducháč, aktualizováno 15. září 2010

Lze poruchy defekace léčit?

Určitě ano, ale hned úvodem je nutno zdůraznit, že se téměř vždy jedná o dlouhodobé léčení, které vyžaduje intenzivní spolupráci nemocného. Bez jeho vůle cvičit, víry ve zlepšení a důvěry k ošetřujícímu lékaři jsou výsledky maximálně poloviční. Bohužel v této oblasti neexistují jednoduchá řešení typu „3× denně modrý prášek.“

Úprava dietního režimu

Při léčbě vždy začínáme tímto krokem, který si můžete naordinovat a vyzkoušet i sami.

Důležité změny:
 • Úprava pitného režimu tak, aby celkový denní příjem byl mezi dvěma až třemi litry denně. Vhodné jsou obzvláště ředěné ovocné a zeleninové džusy pro zvýšený obsah vlákniny. Naopak pití těchto nápojů v koncentrované formě vhodné není pro velmi vysoký obsah draslíku. Rozhodně upřednostňujeme nesycené (nebublinkované) nápoje.
 • Zvýšený příjem vlákniny, buď v přirozené formě (ovoce, zelenina, ovesné vločky) nebo pomocí různých stravovacích doplňků typu Psylium (indická vláknina). Vláknina má tolik příznivých účinků, že by se měla stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku.
  • Zadržuje tekutiny v zažívacím traktu.
  • Zvyšuje objem stolice, čímž urychluje střevní peristaltiku.
  • Má schopnosti vázat toxické látky.
  • Je hlavním substrátem (potravou) pro přirozeně se vyskytující bakteriální střevní flóru.
  Jediné nebezpečí spočívá v jejím předávkování, které způsobuje výrazně zvýšenou plynatost.
 • Úprava dietního režimu ve smyslu častějšího příjmu potravy v menších dávkách.

Nácvik defekačního reflexu

Vhodnou kombinací stimulujících látek (prokinetik) a projímadel (laxativ) společně s dodržováním dohodnutého defekačního rituálu se snažíme o obnovení vyhaslého defekačního reflexu. S postupně obnovující se funkcí postupně ubíráme podpůrné látky.

Medikamentosní léčba

Pravidelné užívání léků na podporu střevní funkce by mělo být jen zcela výjimečné a za pečlivého lékařského dohledu. V současné době je vyhrazeno především pro řešení akutních stavů nebo při selhání jiných způsobů léčby.

Rozeznáváme základní 3 druhy projímadel:
 • Kontaktní laxativa jsou látky, které svým účinkem působí přímo na střevní stěnu a způsobují zvýšení střevní peristaltiky a snižování vstřebávání vody a minerálů ze střeva. Jejich hlavní nevýhodou je, že se téměř vždy jedná o návykové látky, jejichž účinek se s časem snižuje a při nadužívání mohou poškodit nervové zásobení střeva a tím nevratně zničit jeho funkci.
  Z přírodních látek jsou nejznámější Senesové listy (Sennagran), Regulax, Properistol. Mezi syntetické patří velmi propagovaný Guttalax nebo další preparáty (například Fenolax nebo Bisacodyl).
 • Osmotická laxativa na sebe vážou vodu a druhotně stimulují střevní sliznici k další sekreci hlenu, vody a elektrolytů. Jejich efekt je mnohem přirozenější. Účinnou látkou jsou převážně cukry, které nejsou vstřebávány do organizmu, a proto je mohou používat i diabetici. Tradičním zástupcem je Duphalac a Lactulosa. Jedinou jejich kontraindikací je jejich nesnášenlivost.
 • Látky stimulující střevní motilitu – působí přímo na hladkou svalovinu tenkého i tlustého střeva tak, že vyvolávají silné propulzivní peristaltické vlny. Do běžné léčby zácpy však tyto látky nepatří.